Napjaink egyik legforróbb témája az okosotthonok kérdése, hiszen kettőt sem kell pislognunk, és minden egyes lakberendezési eszközünk felokosított változata küld adatokat a felhőbe, hogy aztán egy mesterséges intelligencia automatizálja ezek alapján az életünket.
Arról, hogy ki, vagy mi fogja nálunk kapcsolgatni a villanyt, Carsten Steigleider a Deutsche Telekomtól (DT), Sinisha Patkovic a a BlackBerry-től és Dobó Mátyás a Magyar Telekomtól beszélgetett közösen a Smart 2017 konferencia panelében Budapesten.
Van még hely a nagyok mellett?
Steigleider nem árult el nagy titkot azzal, amikor elmondta: a DT nagyon erősen dolgozik azon, hogy az, amit a fogyasztók “okosotthonnak” neveznek, jelentsen egyet a Deutsche Telekommal. Mint mondta, a vállalat eddig is azon dolgozott, hogy ügyfeleiknek meglegyen minden kapcsolat, legyen szó telefonról, tévéről, szélessávú netről. A DT képes arra, hogy az otthoni eszközök kommunikációját is összekösse, ezért vágtak bele az okosotthon bizniszbe. Azt is tudják, hogy egyedül azért nem megy, ezért összefogtak egy rakás gyártóval, háztartási eszközöktől a személygépkocsikig mindenkivel. 137 000 eszközt adtak el tavaly csak Németországban, de hónapról hónapra egyre többen érdeklődnek.
Fontos kérdés, hogy egy többnyire Apple, Google és több kisebb cég által vezetett otthoni techforradalomban mégis mi keresni valója van a telekommunikációval foglalkozó Deutsche Telekomnak. Steigleider szerint nekik is van tér, hiába mondják azt sokan, hogy ehhez túl lomhák és öregek.
A gazdagok játékszere?
A Magyar Telekom szintén erre a piacra akar belépni néhány éve, de a magyar helyzet más, hiszen nincs akkora vásárlóerő, mint például az USA-ban - mondja Dobó Mátyás. A hazai piac különböző eszközöket igényel, amelyeket olcsóbban, darabról darabra tud beszerezni, nem egy teljes rendszert, ami magyar léptékben méregdrága. A Magyar Telekom ebben látja a a lehetőséget, viszont költséges dolog belépni a piacra, amire még bőven ráfér a tesztelés.
Majd ha ingyen hozzám vágják
Rálicitál az elhangzottakra Patkovic: addig nem fognak tömegek vásárolni, amíg nem lesz 1-2 dolláros a mérőeszköz, amit a vásárló beépít az otthonába.
Ugyanakkor a tehetősebb cégek már most komolyabb dolgokat engedhetnek meg maguknak, mint például a HD kamera egy jelzőlámpában, amelynek a felvételeit a felhőben elemzik tovább a közlekedési szakértők. A jövőben ilyen érzékelők arra is képesek lesznek a Blackberry szakértője szerint, hogy megállapítsák 30 perccel az eset előtt, ha szívrohamunk lesz. Jelet küldenek a kórházba, amit elemeznek, majd probléma esetén a város közlekedési rendszere megkapja az utasítást, hogy készítse elő az utakat egy mentőautónak.
Mit parancsolsz, kis gazdám?
A mesterséges intelligencia szerepe akkor lesz fontos az okosotthon eszközeiben, amikor azt a rakás adatot kell elemezni, amit a szenzorok küldenek majd az otthonunkról a felhőbe, ezáltal pedig gyorsabbak és pontosabbak lesznek ezek az eszközök - véli Patkovic. Nem lesz szükség arra, hogy a jelet kilométerekre lévő tornyokba továbbítsák az eszközök, hanem egymás között kommunikálnak majd.
Steigleider viszont óva int attól, hogy átadjuk otthonunk irányítását egy gépnek. Szerinte elég mindössze arra megtanítani egyelőre, hogy javaslatokat adjon bizonyos folyamatokhoz, de semmiképp se vegye át az irányítást például a világítás felett. De ami a legfontosabb: minden, ami történik, az csak a felhasználó jóváhagyásával mehet végbe.