A hipermarket-láncokat sújtó jogszabályváltozások (a két egymást követő évben veszteséges, legalább 50 milliárd fölötti árbevételű cég nem forgalmazhat napi fogyasztási cikket; drasztikusan emelkedik az árbevétel-arányos élelmiszeripari felügyeleti díj; vasárnap ki sem nyithatnak a 200 négyzetméternél nagyobb üzletek; kibővítik a plázastopot) előtt azt mondhatjuk: gyakorlatilag egész évben csökkentek az árak 2014-ben.
A Privátbankár Árkosár értékének változása a megelőző év azonos időszakához képest - azaz az éves árindex |
December 9-én nyakunkba vettük a Tesco, az Auchan és az Interspar egy-egy egységét - 30 élelmiszerből álló élelmiszerkosarunk árát vizsgáltuk a három hipermarketben. Tavaly decemberhez képest mindhárom áruházban alacsonyabb lett a számla végösszege, a múlt hónaphoz képest pedig egyedül a Tesco emelt árat - ennek köszönhetően helyet is cseréltek a dobogó második-harmadik helyén az Intersparral, igaz, a különbség mindössze 6 forint. Az Auchan jó 900 forinttal, 5,7 százalékkal volt olcsóbb ezúttal a versenytársaknál.
A decemberi átlagár 16 856 forint lett. Az előző hónaphoz képest ez 0,4 százalékos csökkenést jelent, a tavaly októberinél pedig 842 forinttal olcsóbban megúszhattuk nagybevásárlásunkat december elején.
A legkevesebbet persze akkor kellene fizetni, ha mindent ott vennénk, ahol az a legolcsóbb: 1 548 forintot spórolhatnánk így az átlagárhoz képest. Ez azonban tripla utazgatással vagy tripla létszámú bevásárlócsapattal járna. Az Auchan ennél 6, a másik két áruház 12 százalékkal olcsóbb. (A tripla utazgatás a folyamatos üzemanyagár-zuhanás mellett már kezd megfontolandó lenni...)
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
A KSH holnap (csütörtökön) közli az infláció novemberi alakulásáról szóló adatait. Londoni elemzők szerint mélyülhetett a magyarországi defláció, továbbra is elsősorban a nyersolajárak zuhanásának átszűrődő kiskereskedelmi hatásai miatt. |
Egy hónap alatt ezúttal nem voltak kiugró árváltozások, egyedül az almát (+30%) és a gyümölcslevet (-14%) emelhetnénk ki.
Tavaly decemberhez képest legalább 10 százalékkal emelkedett a tojás, a tészta, a joghurt és a tejföl ára, feleannyit kérnek viszont a krumpliért, 20 százalék körüli árcsökkenést mértünk az almánál, a rizsnél, a cukornál, egyes húsféléknél és a sajtnál.
Havi legolcsóbbak: bejglitől az Unicumig
Aki szeretné elkerülni a nagy tolongást, már most megkezdheti a bevásárlást: a ponytot talán még korai lenne betenni a fürdőkádba, de van, amit már most beszerezhetónk. Diót viszont ne hipermarketben keressünk: darált, cukrozott változatokat és diópótló keverékeket árulnak, de pucolt, darálatlan diót legfeljebb 20 dekás kiszerelésben, aranyárban találni a polcokon - ezért érdemes a piacra menni.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
Aki nem alapanyagot, hanem inkább egész bejglit vásárol az kilónként 1198 forintért vehet sajátmárkás bejglit az Intersparban. 1458 forintért szintén saját gyártású bejglit kapunk az Auchanban; a Tesco 2247-ért adta a "régimódi" bejglit ottjártunkkor - igaz, csokis és diós-barackos ízben, ami azért nem régimódi. "Omlós tekercset" 858-ért is adnak kilónként a Tescóban, de az nem bejgli.
A magyar családok egyik gyakori ünnepi kelléke az Unicum, a hétdecis kiszerelés az Auchanban volt a legolcsóbb (3489 forint), az Interspar 3699-ért adta, a Tesco pedig 4299 forintért.
Kimért szaloncukrot 999 forintért ad az Interspar és a Tesco is, az Auchan pedig 769-ért adja a lédig édességet / karácsonyfadíszt.