Az ötödik generációs mobilhálózatok kutatás-fejlesztési, szabványosítási, és kivitelezési folyamata jóval rövidebb időt vesz igénybe, mint a 3G vagy a 4G bevezetése - mondta Vörös Zsolt, a Huawei Technologies Hungary vezeték nélküli hálózatok fejlesztéséért felelős igazgatója. Az 5G már a kormánynak is bejön. >>>
Míg a 3G, 4G bevezetése tíz évig tartott, addig az 5G 7-8 évig tarthat a kutatás-fejlesztéstől a megvalósításig. Az 5G fejlesztése nem csak a vezeték nélküli hálózatot jelenti, fejleszteni kell a hátteret biztosító átvitel-technikai összeköttetést is. Az 5G szabványosításának első fázisa 2018-ra megvalósulhat.
A vállalat technológiai újításokra, kutatás-fejlesztésre tavaly a 76 milliárd dolláros árbevételének 13-15 százalékát fordította - mondta. Az 5G hálózatnak meg kell felelnie a magas adatátviteli sebesség ( 10 Gbit/sec) követelménye mellett az alacsony késleltetésnek ( 1 msec) és egy négyzetkilométerenkénti egymillió kapcsolat lehetőségének egyaránt - ismertette.
Belépünk a jövőbe
Az 5G bevezetésekor az elsődleges alkalmazások az összekapcsolt drónhálózat, az önvezető autók és okosközlekedés, vezeték nélküli robotika (automatizálás) és a virtuális valóság használata lesznek. Az okos parkolás, és okos mérők használata már elindult - jelezte.
A trendek azt mutatják, hogy míg az emberek 2010-ben például napi fél órát töltöttek mobilozással, 2025-ben ez az idő 5,5 órára emelkedik majd. A többletidőt már nem a telefonálás tölti ki, hanem leginkább az alkalmazások használata.