(Fotó: 123rf.com) |
Április 7-e az Egészégügyi Világnap, így tradicionális módon az OECD ezen a napon teszi közzé Európa egészségügyi pillanatképét. A magyarokra vonatkozó rész kapcsán azonban nem lehetünk büszkék, míg például egy átlagos európai születéskor várható élettartama 81 év, addig a magyarok csak 76 évre számíthatnak, ezt közölte az NN Biztosító a Privátbankár.hu-val. Az okok a rossz szokásokban leledzenek: Magyarország az európai élmezőnybe tartozik a dohányzásban és az alkoholfogyasztásban, itt küzdenek a legtöbben túlsúllyal, emellett sok a cukorbeteg és nálunk halnak meg a legtöbben rákban.
Rámegy a gatyánk?
A rossz egészségügyi állapot miatt így nem csoda, hogy rengeteg időt töltünk orvosnál vagy kórházban, ez azonban a pénztárcákon alig hagy nyomot - már amennyiben közellátásért folyamodunk. Az Eurostat 2015-ben készült jelentése szerint a magyarok fejenként évente 10 ezer forintot fordítanak az egészségükre, kórházi ellátásra pedig 30 ezer forint megy el, ez azonban nem számol a magánkezelések árával, sem pedig a nálunk még mindig rendkívül népszerű hálapénzzel. Amellett, hogy így azért már egy tekintetes összegről van szó, rengeteg időt is töltünk betegen: a magyar nők egész életük során 13,4, míg a férfiak 18,6 évet töltenek betegen. Az állami támogatást illetően is elmaradunk az uniótól: míg itthon a gyógyszerköltések 49 százalékát állja az állam, míg az EU-ban a kétharmadát.
Megelőzni? Maximum szerencsével
A rendszeres sport és az egészséges táplálkozás az, amit mi magunk megtehetünk az egészségünkért, a magyarok azonban nem szívesen állnak fel a karszékből. A részletekről itt olvashatsz. >>> Emellett óriási kórházfejlesztés indulhat Budapesten, 8 éven belül megújítanák a fővárosi egészségügyet, erről korábban itt írtunk. >>> |
A megelőzésre és a betegségek felismerése gyakorlatilag csak szerencsével történhet, egy szakorvosi konzultációra a magyar betegeknek átlagosan egy hónapot kell várni, míg egy komolyabb CT vagy MR vizsgálatra legkorábban 33 nap múlva kaphatunk időpontot. Ha azonban már operálni kell, akkor sem kell kapkodni, átlagosan legalább egy év múlva tudnak betolni minket a műtőbe – feltéve, ha nem azonnali, életmentő beavatkozásról van szó. Magánban persze mindenki hamarabb kaphat időpontot, ennek azonban súlyos ára van: egy kisebb vizsgálat akár 20-30 ezer forintba, a képdiagnosztikai (ultrahang, MR, CT) eljárások 30-80 ezer forintba, a több napos kórházi ellátással járó műtét pedig akár félmillió forintba is kerülhetnek.
Emiatt nem csoda, hogy szárnyal a betegbiztosítási piac, egyre többen próbálnak meg előre gondoskodni magukról. Az NN Biztosító kommunikációs vezetője, Csanda Gergely a MABISZ adataira hivatkozva elmondta: 2016-ban a betegbiztosítási ágazat 1,3 milliárd forinttal 11 milliárd forintra nőtt. A gyógyítási költségekre fedezetet nyújtó egészségbiztosításokból pedig 8,5 milliárd forintos díjbevétele származott a biztosítóknak. A következő évben ez a piac akár 40-50 milliárd forintosra hízhat, tette hozzá.
Ingyenes gyógyszer: járjon minden 65 év felettiek? Az elmúlt hetekben az MSZP miniszterelnök-jelöltje „Fizessenek a gazdagok” címmel hirdetett új politikát. Pár napja pedig az MSZP elnöke beszélt arról, hogy 65 év felett a gyógyszer ingyenes lesz mindenkinek. Élénk vita kezdődött arról, hogy a két üzenet megfér-e egymás mellett, azaz mi lesz a 65 év feletti gazdagok gyógyszerével. Ennek kapcsán a Policy Agenda megvizsgálta a jelenlegi támogatási rendszert. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |