A brit gyógyszer-, pub- és bankfiókhálózatok üzletei, egységei egymás után tűnnek el a városok utcáiról és tereiről. Nagy-Britanniában 2024 első felében a láncok 2300 boltja húzta le végleg a rolót a bevásárlóközpontokat és a -parkokat is figyelembe véve – idézte a Guardian a PwC tanácsadó cég minden második évben megjelenő tanulmánysorozatának legújabb jelentését.
Online-hatás
A boltok tucatszámra zártak be minden héten, a három említett szolgáltatáshoz tartozó esetek adták a bezárások felét. A magántulajdonban lévő kis boltok helyzetéről nincsenek pontos adatok. A legtöbb patikát a LloydsPharmacy vállalat vesztette el, de a Stonegate pubhálózat is 34 kocsmáját zárta be.
Az egészségügyi és szépségápolási cikkekkel foglakozó Boots több száz boltjának intett búcsút. A bankok fiókhálózatának zsugorodása évtizedek óta zajlik azzal párhuzamosan, hogy az ügyfelek egyre erőteljesebben élnek az online bankolás lehetőségével. Az elmúlt kilenc évben hatezer fiók tűnt el az utcákról, a terekről és a bevásárlóközpontokból. Egyes helyi közösségek fel is emelték a hangjukat a közös tereikhez tartozó falusi-városi bankfiók bezárása miatt.
Biztatóbb képet fest a kutatás a divatárukat kínáló bolthálózatokról. Az idei év első felében ezeknek az üzletei közül csak 94-et ürítettek ki tulajdonosaik. Tavaly ilyenkor 273 várt arra, hogy feltöltsék áruval. A koronavírus-járvány óta nehezebb boltot nyitni a városokban, mint a bevásárlóközpontokban és - parkokban – írták a PwC jelentésének készítői. A távmunka ugyanis nem kedvez a kis utcai boltoknak, mert az emberek nem vásárolnak munkába menet vagy onnan jövet. Ehelyett egyszerre intézik a dolgaikat a sokféle lehetőséget kínáló bevásárlóközpontokban. Az online vásárlás terjedése szintén felemészti a kis boltok kínálata iránti keresletet.
Nem csak a brit piacot érinti
Magyarországon is látható hasonló tendencia. A kiskereskedelmi egységek száma - beleértve az élelmiszerboltoktól kezdve a ruhaüzleteken át az autószalonokig - a múlt év végén meghaladta a 33 ezret. Ezzel szemben a járvány előtt, 2019 végén még több mint 41 ezer üzlet üzemelt.
A briut felmérésben szereplő ruhaüzletek száma Magyarországon nem érte el a 11 ezret. A pandémia előtti évben még 14 549 volt belőlük.