Általános alapvetés, hogy a szakáll mindenkinek jól áll, ha megtalálja a maga stílusát. Talán egyetlen kivétel van: akinek genetikailag foltosan nő az arcszőrzete, inkább ne kísérletezzen a növesztéssel, mert az eredmény sosem lesz olyan, mint amire vágyik.
A genetikai gond azonban viszonylag keveseket érint, így a többség bátran gondolkodhat a Mikulás stílustól a Vasember módiig bármiben. A Mikulás talán túlzás, de egy jól megnövesztett és karbantartott bandholz számos szerepfelkérést eredményezhet december elején…
Mindenesetre ma már a szakáll nem jelöl társadalmi státuszt. Korábban például volt olyan, hogy csak a nős férfiak növeszthettek szakállat, a nőtlenek számára a bajusz volt engedélyezett.
A legtöbbször a szakállforma kialakításában az arcforma játszik főszerepet. Ez is a hajra hajaz, ugyanis bizonyos vágástechnikák előnytelenek egy-egy arcformához. Optikailag lehet nyújtani, szélesíteni az arcot, amit a haj és a szakállforma együttes kiválasztásával igazán jól tudnak csinálni a szakemberek.
Milyen archoz milyen szakáll?
Egy erős állhoz jól passzol a szakáll, lehet nyugodtan növeszteni. Célszerű azonban oldalt rövidre vágni. Oda egy hullibee vagy Rozsomák-forma szörnyű tévedés. De egy bandholzot sem kell erőltetni. Ilyen esetben inkább a kecskeszakáll vagy a borosta tesz jót a megjelenésnek.
Az erőteljesebb orrméret elbírja a dúsabb bajuszt és szakállat. A hangsúlyos szemöldök pedig a rövidebb (borosta, hosszú borosta) szakállat szereti.
Akinek szögletes az álla, a körszakáll szépen finomítja a megjelenését. A keskeny arcúak optikailag a bandholz-cal tehetik szélesebbé az arcukat.
Ami minden esetben fontos: a szakáll ápolása. Arcformától, szakállhossztól függetlenül minden szakállas férfinak kötelessége ápolni az arcszőrzetét. Sampon, olaj, szérum, paszta - mindennek rendelkezésre kell állni, ha igényes külsőt szeretnél.
Ikonikus szakállak
Van néhány olyan szakálltípus, amelyet szinte mindenki ismer, csak nem tudja, hogy neve is van. Ilyen Hugh Jackman szakálla az X-Men sorozatban. A dús barkó jellegzetes, nehéz elfelejteni.
Teljes szakállat viselt Brad Pitt a Blöffben, George Clooney vagy Jake Gyllenhaal. Akinek egyenletesen nő a szakálla, nem foltos, nem hiányos, annak hat hét után lehet kialakítani ezt a klasszikus fazont.
Johnny Depp hozta divatba a cirkuszigazgatók Van Dyke-szakállát. Nagyon jellegzetes forma, éppen ezért kiváló szakértelmet kíván a kialakítása. Csak profiknak!
John Travolta kiterjesztett körszakállal próbálkozott egy időben, és lássuk be, sikerrel. Az ő álla jellegzetes, ez a fazon korrigálta a furcsaságát. Szögletes archoz remek, “lecsapja az éleket”.