Rugalmas és sokoldalú hitelforma
A személyi kölcsönök egyik nagy előnye, hogy igénylésük gyors és egyszerű. A legtöbb bank és más hitelintézet biztosítja a telefonos, vagy akár az online igénylést is, így megspórolhatjuk a személyes ügyintézés okozta időkiesést és még gyorsabban juthatunk pénzhez.
Az ügyintézést tovább segíti, hogy a személyi kölcsönök felvételéhez szinte minimális mennyiségű benyújtandó adat és más egyéb dokumentum szükséges. Személyi igazolvány, lakcímkártya és egy 30 napnál nem régebbi jövedelemigazolás meglétével már el is kezdhetjük az igénylési folyamatot.
Azonban minden kétséget kizáróan a személyi kölcsönök legnagyobb előnye a hitelösszeg szabad felhasználásában rejlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felvett pénz elköltését nem szükséges a bank számára különféle számlákkal igazolnunk. A szabad felhasználással a hitelintézetek többségénél együtt jár a kötöttségek nélküliség is, ami magába foglalja azt, hogy a hitel felvételéhez nem szükséges fedezetet biztosítanunk.
Kizáró tényezők
A személyi kölcsön folyósításának azonban lehetnek kizáró tényezői is. Habár ezek ritkán fordulnak elő, mégis nem árt ha tisztában vagyunk azokkal a gátló tényezőkkel, amelyek megakadályozhatják pénzfelvételünket. Az egyik ilyen kizáró ok lehet az életkor. A hitelfelvétel alsó korlátja a nagykorúság, ugyanis a hatályos jogszabályok szerint hitelt csak 18 év felett felvenni. Néhány intézetnél azonban megeshet, hogy a pénzhez jutásnak felső korlátja is van. 65 év felett előfordulhat, hogy a hitelt folyósító intézet csak abban az esetben bocsátja rendelkezésre a kért összeget, amennyiben a szerződést egy a felvevőnél fiatalabb kezes garantálja.
Kizáró ok lehet továbbá a jövedelemigazolások hiánya. Bankonként különbözik, hogy melyik intézetnél mekkora az az intervallum, amit igazolnunk kell. Általános gyakorlat, hogy minimum 3 hónapnyi rendszeres bevétellel kell rendelkeznünk a hitel felvétele előtt. Az egyéni vállalkozókra, illetve a nyugdíjasokra külön szabályok vonatkoznak, amelyek pénzintézetenként eltérőek, így nem mindenhol jelentenek automatikus kizárást a pénzfelvételből.
A hitelezés jövője
Az utóbbi néhány évben a hitelintézetek körében is megnövekedett az online elintézhető ügyek száma. Az egyes folyamatok digitalizációjával egyszerűsödött és jelentősen lerövidült az ügyfelek és a bankok közötti adminisztráció, amit az idén tavasszal Magyarországon is megjelenő vírus még inkább felgyorsított.
A szinte minimális papírmunkát igénylő személyi kölcsön folyósításának ügymenete, így az komolyabb fennakadás nélkül helyeződhetett át az online térbe. Ennek köszönhetően az itthon elérhető pénzügyi szolgáltatók jelentős százalékánál akár már most lehetőségünk van a hitelezési procedúra egy részét vagy teljes egészét online elvégeznünk.
Az itthoni személyi kölcsön konstrukciókat 2020-ban egy új szabályozás is befolyásolja. A járvány okozta pénzügyi intézkedések következtében a Magyar Nemzeti Bank 2020 végéig maximalizálta a személyi kölcsönökre vonatkozó THM mértékét. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy idén az újonnan igényelt, vagy már futó hiteleknek két THM értéke lett: egy 2020-ra érvényes és egy 2021-től életbe lépő. Az intézkedés következtében a 2021-től érvényes THM értékek jellemzően az idei évi kétszeresére, háromszorosára nőhetnek, így a szerződés kötés előtt ezeket a tényezőket mindenképp mérlegeljük.
Az idén megfigyelhető trendek alapján a személyi kölcsön mellett várhatóan a többi hitel forma ügyintézése is rövid időn belül át fog helyeződni az online térbe. A banki ügyintézés digitalizációjával, illetve a járvány okozta gazdasági pánik enyhülésével a bankok és hitelintézetek új, fogyasztóbarát konstrukciókkal jelenhetnek meg a közeljövőben - így ajánlott a hiteligénylés előtt alaposan tájékozódni a számunkra elérhető lehetőségekről.