A hideg és elhúzódó téli időszak alaposan próbára tesz mindenkit, teljesen lemerítve a szervezet tartalékait. A vitaminok pótlása rendkívül fontos ebben az időszakban, hogy elkerüljük a megbetegedéseket és hogy könnyebben leküzdjük a tavaszi fáradtságot. Ezt nagyjából mindenki tudja - a Nébih most összeszedte, mire érdemes odafigyelni ebben az időszakban.
Mik azok a vitaminok?
A vitaminok a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen szerves vegyületek. Testünk csak néhányat képes előállítani, ezért a táplálékkal kell őket vagy a képződésükhöz szükséges előanyagaikat felvenni. A vitaminok két csoportja a vízben oldódó vitaminok, mint például a C-vitamin és a B-csoport vitaminjai, illetve a zsírban oldódó vitaminok, ilyen például az A-, D-, E- és K-vitamin. A szervezet a zsírban oldódó vitaminokat hosszabb ideig képes raktározni, hiányuk ritkábban fordul elő. Ezzel ellentétben a vízben oldódó vitaminokat naponta kell biztosítani a szervezet számára, mert a vese kiüríti a felesleges mennyiséget, azaz a szervezet nem képez tartalékot belőlük.
Miért van rájuk szükségünk?
A Nébih összefoglalója szerint a megfelelő vitaminszint nélkülözhetetlen a testünk optimális működéséhez és a jó közérzetünk biztosításához. A vitaminok több funkciót is betöltenek a szervezetünkben, így például felelnek az immunrendszerünk működéséért, a sejtjeink regenerálódásáért, a szemünk egészségéért, a csontjaink és fogaink tartósságáért. Ebből adódóan, amennyiben a szükséges mennyiséghez nem jutunk hozzá, hiánytünetek lépnek fel.
Mi vezet vitaminhiányhoz?
Vitaminhiány akkor lép fel, ha a szervezet számára tartósan elégtelen mennyiségű vitamin szívódik fel, ezért a vitaminhoz köthető működési funkció zavart szenved és hiánytünetek alakulnak ki. Vitaminhiányhoz elsősorban az elégtelen táplálkozás vezet, azonban a felszívódási és emésztési zavarok is előidézhetik. A tavaszi fáradtságot a télen jelentősen lecsökkent D- és C-vitaminszint okozhatja, ha a téli borús időben nem gondoskodtunk kellőképpen a plusz bevitelről.
A vitaminhiány legjellemzőbb tünetei a fáradékonyság, a fertőzésre, gyulladásokra való hajlam és az emésztési zavarok.
Mit tehetek ellene?
Változatos étrenddel a kellő vitaminmennyiséget biztosítani tudjuk a szervezetünk számára. Ha nincs szükség gyors, mesterséges vitaminpótlásra, inkább a természetes vitaminforrásokból jussunk hozzájuk.
A zsírban oldódó vitaminokat főként tej és tejtermékekben, tojásban, halakban és növényi olajokban találjuk meg. A tőkehalmáj nagyon gazdag D-vitaminban, a sötétzöld levelű zöldségek magas K-vitamin és karotintartalommal rendelkeznek. A teljes kiőrlésű gabonák, mandula, dió és mogyoró gazdag E- és B6-vitaminban. Az állati eredetű élelmiszerek B12-, B6-vitamin és biotintartalma jelentős.
C-vitaminban rendkívül gazdag a citrusféléken kívül a brokkoli, a karfiol, a karalábé, a sóska és a paradicsom. Mivel a C-vitamin hőre és erős fényre könnyen bomlik, ajánlott napközben többször nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani - írja a Nébih.
Elképesztő pénzeket költünk vitaminra
Sokan a természetes források helyett a mesterségesekhez fordulnak: elképesztő pénzek pörögnek a vitamin-piacon, még úgy is, hogy a piacnak jó eséllyel legfeljebb a fele jelenik meg a hivatalos statisztikákban. Évi 40 milliárd forintot költenek vitaminokra a magyar vásárlók a legálisan működő kereskedők és a gyógyszertárak adatai szerint - az interneten kapható, sokszor bizonytalan eredetű és hatású áruk forgalma pedig elérheti, de akár meg is haladhatja a legális értékesítés összegét. Korábban foglalkoztunk a témával >>
+1 tavaszi tipp: Szereted a medvehagymát? Így úszhatod meg a mérgezést
Nagyon sokan szeretik a friss íze és a széleskörű felhasználhatósága miatt, de nagyon nem mindegy, honnan szerezzük be az éves medvehagyma-adagunkat. Magyarországon szinte minden régióban megterem, a hirtelen jött felmelegedés miatt pedig idén korábban kezdődik a szezon. Ha azonban mi magunk gyűjtjük, úgy könnyen a toxikológia lehet a következő állomás, ha az alábbi pár szabályt nem tartjuk be >>