1 hónap alatt – 2014. júniushoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal növekedtek - közölte Privátbankárral a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszerekért átlagosan 0,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 5,1 százalékos árcsökkenésének a következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest nem változott. Nőtt a sertéshús (1,5%), valamint a csokoládé, kakaó (1,1%) ára.
A legnagyobb mértékben a szolgáltatások drágultak (0,9%), ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 5,3 százalékkal kellett többet fizetni. Átlag felett, 0,7 százalékkal drágultak az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek), ezen belül a járműüzemanyagokért 1,8 százalékkal kellett többet fizetni.
A tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia ára nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért átlagosan 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk ára kis mértékben, 0,1 százalékkal csökkent egy hónap alatt.
12 hónap alatt, 2013. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerárak 0,4 százalékkal csökkentek. Ezen belül csökkent a cukor (18,5%), a liszt (14,0%), az étolaj (12,4%), az idényáras élelmiszerek (10,1%), valamint a péksütemények (3,1%) ára. Drágult viszont a tej (7,9%), a sajt (7,0%), valamint a sertéshús (2,8%).
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 7,3, a szolgáltatásoké 1,8 százalékkal nőtt. Ez utóbbin belül a víz- és a csatorna díja átlagosan 10, a helyi tömegközlekedésé 6,9 százalékkal csökkent. Az egyéb cikkek körében áremelkedés történt (0,9%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 1,4 százalékkal nőtt.
A ruházkodási cikkekért 1, a tartós fogyasztási cikkekért 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (12%). Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, a távfűtésért 11,4, az elektromos energiáért 11,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. júliushoz viszonyítva.
Mit vártak az elemzők?
A Wall Street Journal által megkérdezett elemzők szerint júliusban is 0,3 százalékkal csökkenhettek a fogyasztói árak Magyarországon.
Londoni pénzügyi elemzők azt várták, hogy éves összevetésben zéró körüli lesz a júliusi magyarországi infláció. A prognózisok között egyaránt van kismértékű további árcsökkenést és minimális emelkedést valószínűsítő is.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni közgazdászai szerint az éves összevetésű júliusi magyarországi infláció "zéró közelében" stabilizálódhatott. A ház elemzői szerint az élelmiszerárak csökkenését ellentételezhették az üzemanyagok, az alkohol- és a dohányfélék, valamint a szolgáltatások magasabb árai.
A Privátbankár Árkosár felmérése árcsökkenést mért a hipermarketekben - cikkünkből megtudhatja mi lett olcsóbb és mi drágult >> |
Már három hónapja csökkenek az árak
Idén júniusban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, az előző hónaphoz mérten pedig 0,1 százalékkal emelkedtek. Ezzel sorozatban már a harmadik hónapban csökkentek az árak éves összevetésben, miután májusban és áprilisban is egyaránt 0,1 százalékkal mérséklődtek.
Tavaly júliusban még 1,8 százalékos inflációt mért a KSH, az előző hónaphoz képest átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.