Az elmúlt öt-hat évben megduplázódtak az átlagos bérleti díjak a fővárosban, ma már feleannyi lakást sem találni a 100 ezer forint alatti sávban, mint két éve - írta a Világgazdaság. Az 50-99 ezer forint között kínált ingatlanok aránya a két évvel korábbi 40 százalékról 17 százalékra zuhant. Már garzont sem nagyon lehet 100 ezer forint alatt találni, 50 ezer forintnál kevesebbért pedig csak bérlőtársat keresnek. Jelenleg 100-150 ezer forintért kínálják bérbeadásra a lakások több mint felét.
Ebből költözés lesz
A napilap cikke szerint a legközelebbi mérföldkő az újlakás-átadási dömping lesz, az idén várhatóan elkészülő több mint 20 ezer ingatlan 20-30 százaléka ugyanis a bérleti piacon jelenhet meg. Emiatt jelentősen bővül majd a 150 ezer forintnál drágábban hirdetett kiadó lakások kínálata, és sok bérlő átpártolhat a kisebb rezsi, azaz a jelenleginél szerényebb összköltség miatt az energiahatékony, korszerű ingatlanokhoz.
Bizonytalanság az áfa körül
Földi Tibor, a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia Zrt. vezérigazgatója nemrég elmondta, az új lakásépítési engedélyek száma akár hamarosan csökkenésbe válthat, mégpedig a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs jövőjével kapcsolatos bizonytalanság miatt.
A szakember szerint ez a bizonytalanság arra ösztönözheti az iparág szereplőit, hogy megfeszített tempóban végezzék a kivitelezési munkálatokat, hogy a lakásokat még 2019. december 31. előtt át tudják adni, mert így nem kockáztatják a 2020-tól újra életbe lépő 27 százalékos áfakulcs áremelő hatását. Ez a felfokozott tempó paradox módon szintén a költségek és az árak emelkedésének irányába hat, hiszen tovább csökkenti az amúgy is szűkös építőipari termelői kapacitásokat és tovább növeli a munkaerőhiányt az ágazatban.
Új korszak kezdődött
Arról már korábban írtunk, hogy az ingatlanpiac szempontjából több fontos változást hozott az idei év, amelyek a korábbinál kedvezőbb szabályokat írnak elő. A lakásukat bérbe adóknak kedvező lépés, hogy az ingatlankiadásból származó és 1 millió forintot meghaladó jövedelem után idén már nem kell a 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetni. Ez a lépés elsősorban a fővárosi lakásukat kiadó tulajdonosokat érinti, mert jellemzően ezeknél lépte át az éves jövedelem az 1 millió forintot. Az eho eltörlése miatt a lakáskiadás utáni a terhelés lényegében az eddigi felére csökken, mivel csak 15 százalék szja-t kell fizetni. Ugyanakkor várhatóen ez lépés sem küldi lejtőre a bérleti díjakat.
Számolj velünk! Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen! |