The future is Nao. Privátbankár.hu/Balkó Rita |
Táncol. Énekel. Bemutatkozik, válaszol a kérdésekre és megmondja, ha fáj valamije. A körülötte állók teljes áhítatban és csodálattal szemlélik, nagyjából olyan büszke arckifejezéssel, mint amilyennel egy friss szülő figyeli az első lépéseit megtevő, vagy az első szavait formáló gyereket, és ugyanolyan hirtelen és ösztöntől vezérelve kapnak utána, ha meginog járás vagy forgás közben, „vigyázz!” felkiáltással. Pedig az asztalon álló teremtmény, ha lehet annak nevezni, minden, csak nem élő.
Az Accenture meetupján Naoval, a mindössze 58 centiméteres humanoid robottal ismerkedhettek meg az érdeklődők. A francia SoftBank (korábban Aldebaran) Robotics találmánya jelenleg az egyik legfejlettebb kereskedelmi célú humanoid robot a piacon, világszerte mintegy ötezer darabot használnak egyetemek, kutatóintézetek és magánszemélyek. Marian Burloiu, az Accenture bukaresti tagvállalatának alkalmazottja, egyben a robot tulajdonosa két éve dolgozik együtt Naoval, elmondása szerint nagyon könnyen programozható: akinek van egy kis tapasztalata Java vagy Python kódolással, az már könnyen elszórakoztathatja magát vele. A gyártó egyébként egy egészen hangulatos videót tett közzé arról, pontosan mit is tud a robot:
Miért jók a humanoid robotok?
A robotok rendkívül gyors fejlődésen mentek keresztül az utóbbi néhány évtizedben, míg különböző alfajokra bomlottak szét. Ma egy átlagember az ipari robotok mellett a kereskedelmi robotokkal találkozhat, mondta el előadásában Nógrádi Gábor, az Accenture autonóm rendszermérnöke: ilyenek például a nem-humanoid gépek, mint a robotporszívó vagy –fűnyíró, illetve a különböző szórakoztató gépek, mint például Cozmo.
A humanoid robotoknak azonban amellett, hogy el kell tudniuk látni a rájuk bízott munkát, van még egy nagyon fontos feladatuk: emberszerűnek, szerethetőnek kell lenniük. Őket ugyanis jellemzően emberközeli feladatok ellátására fejlesztik ki: asszisztensnek, recepciósnak, nővérnek, vagy épp társnak. Így nagyon fontos, hogy ha külsejükben nem is hasonlítanak megtévesztően az emberre – mint egy android – de képesek legyenek érzelmeket közvetíteni és lehessen beszélgetni velük, valamint felismerjék az emberek arcát és arckifejezését. Pepper, Nao „nagytesója” például már képes erre.
A kis robot, aki autista volt
Itt kerülnek képbe az első szociális kísérletek, amiket robotokkal végeztek. Marian elmondása szerint Nao például rendkívül népszerű az oktatási rendszerben, előszeretettel használják az osztályokban a robotot, elsősorban speciális igényű, vagy nem-verbális (nem beszélő) kisgyerekek fejlesztésekor. A SoftBank először egy brit iskolában vetette be új szoftverét, az ASK Nao-t (Autism Solution for Kids), ahol azt tapasztalták, hogy az autizmussal élő gyerekek rendkívül jól reagálnak a robot jelenlétére. Nao mellett könnyebb megtartani a figyelmüket, szívesen játszanak, sőt, az érzelmek felismerését is könnyebben vették, és olyan természetességgel interaktálnak Naoval, mint egy egészséges gyerek tenné a többi emberrel.
Forrás: cnet.com |
A szoftvert ma már nem csak a speciális igényű gyerekek nevelésére lehet használni, de az egészséges gyerekek toleranciaküszöbét is lehet vele növelni. Nao ugyanis képes valamilyen szinten imitálni egy autizmussal élő gyerek reakcióit, dühkitöréseit vagy elhúzódását – mivel vannak érzékelők a karjában, vállában és lábában, el tud húzódni, ha megérintik. Ezek a kísérletek abban segítették a gyerekeket, hogy könnyebben megértsék egy-egy sérült társuk reakcióit. Ez segíthet a sérült gyerekek integrációjában és a zaklatások megelőzésében.
Figyelj, mert ez lesz a következő évtized hívószava Svájcban ez volt a legnagyobb téma, a gyártók pedig már ebben a rendszerben gondolkodnak, noha technikailag még nem is létezik. A robotok terjedése elkerülhetetlen, ám a gépekből is csak egy halom vas marad, ha képtelenek összehangolni a munkájukat és megfelelően kommunikálni. Ehhez kell az IIoT, vagyis az Industrial Internet of Things, ismertebb nevén Ipar 4.0. De mi ez, miért olyan fontos, és miért a robotok az éllovasai? Az Accenture meetupján jártunk. >>> |