Az EU-t és Magyarországot is érintő válság miatt megdráguló finanszírozás a lízingszektort is érintette, emellett a vállalkozások bizalma is csökkent a finanszírozási rendszerekben - ez rá is nyomta bélyegét a lízingpiac 2010-es teljesítményére. 2011-ben azonban a piac már minden szegmensben növekedést mutatott, 2012-ben további szolid bővülésére számít a Lízingszövetség.
Tavaly 19 százalékkal növekedett az újonnan kihelyezett finanszírozás, miközben a szerződésszám kissé csökkent. Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára szerint a piac láthatóan konszolidálódik, növekszik az egy eszközre fordított finanszírozási érték. A talpraállás törékeny, a külpiacok, az EU gazdaságának állapotán múlik a folyamat. A kezelt portfólió mérete a jelentős devizaállomány mellett, a forint árfolyamának gyengülése ellenére 7,5 százalékkal csökkent tavaly.
A lízingpiacon már a válság kitörése előtt elindult egyfajta átrendeződés, amely azóta is folytatódott. Tovább esett a lakossági autófinanszírozás és az ingatlanlízing részesedése, míg a lízinget választók között csökkent a lakossági és nagyvállalati ügyfelek aránya, és nőtt a kkv-k részesedése.
A gépjármű-finanszírozás továbbra is esik, 7 százalékkal csökkent az új kihelyezések összege, a szerződések száma 15 százalékkal esett vissza. Az autópiac gyenge teljesítményét jól mutatja, hogy 2010 óta a finanszírozási formák közül a lízing még így is nagyobb részt képvisel a hiteleknél.
A szegmensben a tovább nőhet a vállalati ügyfelek aránya; az áfa-törvény változása következtében ugyanis a nyíltvégű lízing havi díjainak áfa-tartalma 2012. január 1-től kezdődően levonhatóvá vált. A teljes újautó-értékesítés 2012-ben a várakozások szerint 10 százalékkal bővül, döntően a vállalati autóbeszerzések számának növekedése miatt, így a céges autók száma közel 35 ezer lehet. A várakozások szerint visszaesik a készpénzes, valamint a hitelre és zártvégű pénzügyi lízingre történő vásárlások aránya, utóbbiak helyét jórészt a nyíltvégű pénzügyi lízing veszi át. Jelentősen, akár 25 százalékkal bővülhet az operatív lízing aránya is.
A haszongépjárművek piacán a kihelyezések 53 százalékkal nőttek, a szerződések száma 66,3 százalékkal nőtt egy év alatt. Mivel az érintett cégek bevétele többnyire euróban keletkezik, a szegmens szerződései szinte kizárólag euróban születtek.
Biztató jelek az építőiparből és az IT-szektorból
A gépek és berendezések szegmense továbbra is ingadozó teljesítményű. A mezőgép alszegmensben 70 százalékos a kihelyezés bővülése, ez a tavalyinál 57 százalékkal több szerződés eredménye. A kedvező termés erősítheti a finanszírozási keresletet, ez ellen hat azonban a meggyengült magyar bankrendszer. Az építőgépek alszegmensben hosszú idő után először nőtt a finanszírozott összeg.illetve a szerződésszám.
Az informatikai-irodai berendezések szegmense Lévai Gábor szerint az elsők között jelzi előre a válság végét; a szektor tavaly 88,6 százalékkal bővült egy év alatt, így teljesítménye kiválónak mondható. Az alszegmensben rekordmagas, 67,5 százalékos az operatív lízing aránya.
Az általános gépek területe az egyetlen, ahol a portfólió mérete bővült 2011-ben.
A lakásfinanszírozásban is a kkv-k tarolnak
A lakásfinanszírozás területén a kkv-k jelentik a fő hajtóerőt: az ügyvédek, orvosok, könyvelőirodák, tanácsadó cégek körében már minden negyedik ügyfelet lízingcégek finanszíroznak. A szövetség üdvözli az árfolyamrögzítés tervezett kiterjesztését a lízingszerződésekre: a főtitkár szerint ez versenysemleges lépés, mely nem különbözteti meg hátrányosan a lízinget a hitelektől.
A válság nagy tanulsága, hogy a korábbiaknál sokkal megfontoltabban kell közelíteni mindenféle finanszírozás igénybevételéhez - mondta Lévai Gábor. A Lízingszövetség szerint az inga átlendült: a racionális döntéseken túlmutat a félelem, jóval kevesebben vesznek igénybe finanszírozást, mint akiknek érdemes lenne. Ezért a szövetség átalakította honlapját, hogy több információval és tanácsadással segíthesse a döntésben a vállalati és lakossági ügyfeleket, a pénzügyi kultúra fejlődését.