1p
Az állampapírok mára felnőttek az akciós bankbetétekhez, hozamuk, kamatuk eléri azokét, és még különböző olyan feltételeknek sem kell eleget tenni, mint amilyeneket a bankok sokszor előírnak. Idő előtti eladásuk ugyan veszteséggel is járhat, de általában csekélyebbel, mit egy banki lekötés felmondása. Hozamcsökkenés esetén ráadásul nőhet is az értékük.

Sokan még ma sem tudják, mi is az az állampapír, pedig jelentősége egyre nő, ezt mutatja a lakossági állampapír-eladások erős növekedése is. A növekedés oka főleg az lehet, hogy ma az állampapírok kamata, hozama körülbelül 7,0-9,5 százalék között van, ami sok esetben versenyképes a bankok akciós ajánlataival is, és jóval felülmúlja az inflációt. (Aminek legutóbbi értéke 5,3 százalék volt, persze ez az adat a múltra, a befektetések hozamai viszont a jövőre vonatkoznak.)

A siker fokmérője az állampapír

A bankbetétekről alighanem mindenki tudja, hogy hogy működnek: az ügyfél beteszi a pénzt, amire a bank kamatot fizet. Ha a polgár vállalja, hogy egy ideig nem nyúl hozzá a megtakarításához, azaz leköti azt (lekötött betét), akkor sokkal magasabb kamatot kap, mintha bizonytalan ideig tartja (folyószámla). Ha viszont a lekötött betétet mégis feltöri, akkor csak csekély, vagy nulla kamatot kap.

Az állampapír ehhez sok szempontból hasonló, kicsit olyan, mintha egy bank helyett magánál az államnál helyeznének el betétet. Az állam visszavonhatatlan kötelezettséget vállal a pénz és kamatai visszafizetésére, és az államot a gazdaság minden más szereplőjénél, bankoknál, vállalatoknál erősebb és fizetőképesebb szereplőnek tekintik. (Nagy válság esetén, extrém esetben egyes államoknál ez az összefüggés azonban felborulhat, amint azt jelenleg Görögországnál láthatjuk.) A közgazdasági tankönyvekben a siker fokmérője azonban ma is az, ha valamely befektetés hozama felülmúlja a kockázatmentes hozamot, ami nem más, mint az állampapírok hozama.

Papírunk van róla

De mitől papír az állampapír, és miért nem betét? Az állampapírok értékpapírok, amiknek egyes tulajdonságai megegyeznek a betétekkel, mások viszont eltérnek. A kötvényjellegű (szakszóval hitelviszonyt megtestesítő) értékpapírok, mint az állampapírok ugyanúgy feltétlen kötelezettséget jelentenek a bennük elhelyezett összeg és kamatai visszafizetésére, amiért a kibocsátó, azaz az állam felel. Másrészt azonban, ahogy az a kötvényeknél általánosan történik, csak a lejáratkor vonatkozik rá ez a kötelezettség, az előtt nem, ez eltér a bankbetétektől.

Akkor mégis mi történik, ha lejárat előtt van szüksége valakinek pénzre? A lejárat előtt az állampapírnak, mint minden más értékpapírnak (részvénynek, kötvénynek, jelzáloglevélnek, befektetési jegynek) árfolyama van, ami lehet hátrány, de lehet előny is. Ha például egy kötvényt megvásárolunk akkor, amikor a kamata tíz százalék, például tízezer forintért, és a kamatszint gyorsan lemegy nyolc százalékra, akkor nyerünk a dolgon: A papírunk árfolyama, értéke hirtelen körülbelül két százalékkal, kétszáz forinttal megy fel. (Elméleti példa, egy éves állampapírral és azonnali hozamszint-változással kalkulálva, kerekítve.)

Ha lejáratig tartjuk, nem számít a piaci mozgás

Az árfolyam tulajdonsága az, hogy változik, hol felfelé, hol lefelé mozog. Ha felfelé, akkor a tulajdonosa nyilván ezt jónak értékeli, ha lefelé, akkor általában nem. Ha a hozamszint csökken, akkor a fix, magasabb kamatozású állampapírunk értéke emelkedik. Ha viszont a hozamszint nő, akkor a papírunk piaci árfolyama csökken. Ez azonban egy cseppet sem érinti azt, hogy a lejáratkor visszafizetik a tőkét és a kamatot, tehát aki úgy vette, hogy lejáratig tartja, azt ezek az ingadozások egy cseppet sem érintik, esetleg egyáltalán nem is érdekli ez a jelenség.

Az árfolyam lehet piaci, ami tőzsdén, vagy más hasonló plattformon (tőzsdén kívüli piacon, vagy valamely elektronikus árjegyzési rendszerben) szabadon alakul ki a szereplők között, és lehet úgynevezett árjegyzés is. Az utóbbi azt jelenti, hogy valaki kötelezettséget vállal arra, hogy a jelentkező eladóktól megveszi, a vevőknek eladja az adott értékpapírt. Ez sokszor jobb, mint a szabadpiac, stabilabb, kiszámíthatóbb. (A kettő sokszor kombinálódik, például tőzsdei árjegyzés is van.)

Bankbetéttel versenyképes lejárat előtt is

Az  árjegyzésnek általában vannak egyéb feltételei is, például hogy mekkora mennyiségre kell folyamatosan árat jegyezni, vagy mekkora lehet a vételi és eladási árak (vagy az azokhoz tartozó hozamok) közötti különbség. Az árjegyző az állampapírok esetében lehet valamely bank vagy brókercég is, de a lakossági papíroknál a gyakorlatban Magyarországon maga az állam (az Államadósság Kezelő Központ, illetve az általa megbízott forgalmazók) vállalják ezt a kötelezettséget.

Egy egy éves államapírnál, a Kamatozó Kincstárjegynél például, amelynek eladási ára száz százalék, a vételi árak futamidőtől, sorozattól függően 98,2-99,9 százalék között váltakoztak június 15-én, amihez azonban még hozzájön a felhalmozott kamat. Tehát az idő előtti eladással csak keveset veszít az ügyfél. Ha legalábbis már néhány hónapon túl van, azaz az esetek többségében sokkal kevesebbet veszít, mint egy egy éves lekötött bankbetét felmondásával.

(Sorozatunk előző része itt olvasható.)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21550 21810 +0,42% 0 0 4 053 878 930 HUF 2024-12-18 17:05:01
MOL 2692 2644 2702 +1,13% 0 0 2 171 209 664 HUF 2024-12-18 17:07:08
MTELEKOM 1276 1276 1292 -0,78% 0 0 219 509 812 HUF 2024-12-18 17:05:10
RICHTER 10510 10420 10590 +1,06% 0 0 965 770 820 HUF 2024-12-18 17:12:34
OPUS 502 501 509 -1,38% 0 0 79 116 081 HUF 2024-12-18 17:05:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Mi legyen az állampapír-pénzekkel? Meddig mehet a bitcoin?
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:35
Nemsokára lejár sok lakossági állampapír, mások jelentős összegű kamatot fizetnek ki. Milyen befektetésekben érdemes gondolkodni annak, aki a pénzek újrabefektetését tervezi? Meddig mehet még vajon a bitcoin árfolyama? Erről kérdezték a TrendFM reggeli műsorában Eidenpenz Józsefet, az Mfor.hu és a Privatbankár.hu főmunkatársát.
Állampapír / Kötvény Üti a bankokat a kormány, de tőlük is várja a lestoppolt brüsszeli pénzek kiváltását
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 11:46
Ez is kiderül az állami költségvetés 2025. évi finanszírozási tervéből, amelyet a Pénzügyminisztérium és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ismertetett.
Állampapír / Kötvény Pénzeső hull az állampapír-tulajdonosokra
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 10:38
A lakossági állampapírok után jövőre kifizetendő 3000 milliárd forint rekordnak számít.
Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG