Mintegy 60 százalékos veszteséget okoztak tulajdonosaiknak a görög kötvények tavaly a Barclay’s Capital indexei szerint – írja a Wall Street Journal egyik blogja. Ehhez képest a portugálok 21m5 százalékos mínusza és az olaszok 5,4 százaléka szinte eltörpül.
A nyertesek listája már meglepőbb, Spanyolország például 5,5 százalékos kötvényárfolyam-emelkedéssel lehagyta Franciaország 4,9 százalékát. A spanyol piac törénete tavaly inkább a volatilitásról szólt, de az év végén 0,35 százalékponttal alacsonyabb volt kötvényeinek hozama, mint az év elején. (Az alacsonyabb kötvényhozam magasabb árfolyamot jelent, és fordítva.)
Sokan azt hinnék, hogy a nyertes Németország lehetett, mert a bundoknak is nevezett kötvényeinek árfolyama tavaly mintegy kilenc százalékkal ment fel. De nem, a nyertes Írország, 12,7 százalékkal, amely a korábbi válságból lassan, de szívósan igyekszik kidolgozni magát. Az írek egyébként a részvénypiacon is a legjobbak voltak egész Európában.
Bár nem az eurozóna része, az Egyesült Királyságot is említi a cikk, ahol 16,1 százalékkal emelkedtek a kötvényhozamok, és hozzáteszi, hogy van annak előnye, ha valaki nem eurozóna-tag, ugyanakkor biztonságos kikötőnek számít az európai viharokban.
Ugyan Magyarország sem az eurozóna tagja, de érdemes egy pillantást vetni a magyar papírokra is. Az év végén megemelkedő állampapír-hozamok nyiván levitték a kövényeink árát is, az összes egy évnél hosszabb hazai forintállamkötvény hozamát mutató MAX index éves hozama december 30-án az ÁKK adatai szerint emiatt csak 1,83 százalék volt. Az egy éven belüli papírokat is tartalmazó CMAX (MAX Composite) index pedig 2,46 százalékot ért el 2011-ben, ami nyilván alacsony a rövid távú kamatszinthez és az inflációhoz képest egyaránt.
A külföldiek viszont ezt a szerény hozamot is könnyen elbukhatták, ha forintban vásároltak és nem kötöttek árfolyam-fedezeti ügyleteket, hiszen az euró 11,6, a dollár 15,3 százalékkal drágult az év során. Így ha most vissza szeretnék vinni a pénzüket devizában külföldre, veszteséggel tehetnék csak meg.