1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Figyelembe véve a növekedési kilátásokat, 2013-ra 600 milliárdos kiigazításra van szükség ahhoz, hogy a maastrichti deficitszint alatt maradjunk. Ez akár az IMF-tárgyalásokat is megakaszthatja. A kormány az alacsony hozamszintek miatt egyelőre nem kapkod - az erőltetett kötvénykibocsátások azonban hosszú távon rontják a fiskális kilátásainkat.

"Konstruktív hangulatról" beszélt az IMF, miután távozott Budapestről, a két hetes vizit alatt a Valutaalap közel 50 találkozó folytatott le a magyar hatóságokkal, a legfőbb téma a magyar makropálya volt ebben a fordulóban. Úgy tűnik, a Valutaalap ragaszkodik a kormány által 2013-ra célként megjelölt 2,2%-os deficithez, noha a maastrichti referenciaszint ennél magasabb, a GDP 3%-a. A 2,2%-ot a kormány a Brüsszelnek benyújtott, aktualizált konvergencia-programban is vállalta, az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése szerint a hiány ennél több: 2,9% lesz.

600 milliárdos rés a jövő évi büdzsében



Az OTP heti elemzésében úgy kalkulált, hogy figyelembe véve a 2013-ra adott egyre romló gazdasági előrejelzéseket, a jövő évi büdzsében 550-600 milliárdos lyuk van. Vagyis, ha a kormány teljesíteni akarja a 2,2%-os deficitcélt, ekkora megszorítást kell végrehajtania, enélkül ugyanis a nemzeti össztermék 4%-át is meghaladhatja a költségvetés hiánya. Az eltérés abból adódik, hogy a kormány túl optimista a gazdaság teljesítményét illetően (1,6%-os növekedést vár jövőre), miközben a piaci konszenzus ennél szerényebb.

A kohéziós alapok egy része ugyan nem kerül végül felfüggesztésre, ez mindenképpen jó hír 2013-ra (a GDP 0,5%-át kitevő összegről van szó), de a kormány munkavédelmi akcióterve 300 milliárdot emészthet fel - ennek a kiadásnak a fedezete pedig nagyon is gyenge lábakon áll egyelőre. Ráadásul a költségvetés parlament által elfogadott első verziója még nem is számolt a "szociális adócsökkentést" tartalmazó projekttel.

Újra nyomás alá kerülhetünk

Az OTP szerint az IMF-tárgyalások csak akkor folytatódhatnak, ha ezt a 600 milliárdos rést a kormány gyorsan befoltozza. A bank elemzői szerint valószínűleg ismét nem hagyományos eszközök kerülhetnek elő, az idő ugyanis szorít,  a Parlament egyelőre nyári szüneten, a tárgyalások szeptemberben folytatódnak viszont. Az elemzés szerint a piacok újra nyomás alá vehetik a magyar eszközöket, ha azt látják, hogy a tárgyalások elakadnak.

Arról se feledkezzünk meg, hogy Magyarország továbbra is túlzottdeficit-eljárás alatt áll (EDP), a következő felülvizsgálat pedig szeptemberben lesz - az OTP szerint, ha a kormány nem módosít a költségvetési terven, újabb intőt kaphatunk, pedig a kabinet arra számít, hogy a következő év első negyedére kikerülünk végre az EDP-ből.

Ezt kérheti az IMF

Az IMF a "szokásos" témák mellett - közösségi közlekedés, túl sok közszolga, adórendszer felülvizsgálata - valószínűleg nagy hangsúlyt fektet majd a kormány és a bankszektor kapcsolatára. Ahogy arról már korábban beszámoltunk, ütközési pont lehet a tranzakciós illeték MNB-re történő kivetése is. Egyrészt ez sértheti a jegybank függetlenségét, másrészt ha emiatt az MNB-nek vesztesége lesz, azt később mindenképp ki kell egészítenie a költségvetésnek - vagyis ez nem járul hozzá az államháztartás tartós konszolidációjához. Szóba kerülhet a bankadó is, a magyar különadó mértéke az európai összehasonlításban igen magas ugyanis, a bankszektorra rakodó plusz terhek pedig visszafogják a hitelezést. A kiszámítható befektetési környezet megteremtése pedig fontos a Valutaalap számára - Washington ugyanis szeretné viszontlátni a pénzét, ha hitelt ad nekünk.

Egyelőre nem sürgős a kormánynak

Az OTP elemzői arra jutottak, hogy a kormányzatnak nehéz és politikailag fájdalmas lépéseket kéne tennie az IMF források megszerzéséhez. Látható, hogy az ÁKK igyekszik minél több forint kötvényt kibocsátani, ráadásul a lakossági kibocsátásból befolyó összeg is nagyobb a tervezettnél (január-júliusban a kint levő forintkötvény állomány 464 milliárd forinttal, a DKJ 152 milliárd forinttal, míg a lakossági állampapír állomány 172 milliárd forinttal nőtt). Ráadásul a magas fiskális tartalék (kb. 2642 milliárd forint, avagy 9,2 milliárd euró, melynek 60%-a abszolút likvid) nem teszi szükségessé az azonnali megállapodást.

További hozamgörbék >>>



A kormányon nincs nagy nyomás, hogy mielőbb megegyezzen a nemzetközi partnerekkel, ráadásul most még a kötvényhozamok is alacsonyak - de nem lesz ez mindig így. Emlékezzünk csak januárra, amikor a piac erőteljes nyomás alá helyezte a kormányzatot, hogy megfeleljen az Európai Bizottság előfeltételeinek a tárgyalássorozat elindításához (elszálltak a kötvényhozamok, éves mélypontra esett a forint is).

Nagy árat fizethetünk mindezért

A piac év végére várja a megállapodást, de egyes londoni elemzőházak egy 2013 leső negyedévi megegyezést sem tartanak kizártnak. A kormánynak az optimista piaci hangulat és az alacsony hozamok miatt egyelőre van "játéktere", ennek azonban később fizethetjük meg az árát.

Az erőltetett kötvénykibocsátások magasabb hozamot eredményeztek ebben az időszakban. Ahogy egyre több IMF-kölcsön és külföldi devizában denominált adósság cserélődik le magas kamatú forint adósságra, az éves kamatfizetés gyorsan nő, a nagymértékű kamatkülönbség miatt. A korábbi forint kötvények lecserélése is növeli a kamatfizetést, de sokkal kisebb mértékben. Vagyis a kedvező környezet csökkenti a gyors IMF megállapodás esélyét, ezáltal azonban hosszú távon rontva a fiskális kilátásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG