(Fotó: ENSZ, UNHCR) |
Sokáig Franciaország tűnt az Iszlám Állam terrorja fő célpontjának, az eddig négy nagyobb merénylet is francia vagy frankofón (belga) területen történt. Korábban sokan találgatták, hogyan lehet, hogy pont Németország, a menekültek egyik legfőbb célországa, befogadója, eddig megúszta. Hát most tessék, bekövetkezett, nem úszta meg.
A pénteki támadást nehéz lehet terrornak nevezni – egy muzulmán származású, de pszichikai problémákkal küzdő diák főleg fiatalokra célzott, a hírek szerint leginkább diákkori bántalmazásról lehet szó. (A hasonló iskolai vérengzések eléggé gyakoriak az USA-ban – a szerk.) Ám nem sokkal később egy újabb támadás történt, szintén Bajorországban, Anschbachban.
Mit tudunk az ansbach-i támadásról, és mit nem? – foglalja össze a tudnivalókat a Süddeutsche Zeitung („Délnémet Újság”.) Ő is állt pszichiátriai kezelés alatt, mint a pénteki müncheni támadó. A 27 éves szíriai egy zenei fesztiválra próbált bejutni, de nem volt jegye, nem engedték be, ezért felrobbantotta magát. Pszichikai labilitásának jó ismérve, hogy már kétszer próbált meg öngyilkosságot elkövetni. Korábban beutalták már egy pszichiátriai klinikára is – írja az újság.
Egyelőre úgy tűnik, csak a tettes halt meg, 12 ember kórházban ápolnak, amit több lap is óriási szerencsének, szerencsés körülmények összejátszásának nevez. Ami viszont ijesztő, hogy Ansbach város egyik szociális dolgozója, aki a tettest ismerte, úgy jellemezte: barátságos, nem feltűnő, kedves. A tettes többször jelentkezett nála szociális ellátásokért.
„Amit még nem tudunk” alcím alatt a lap azt fejtegeti, hogy a tett mozgatórugói még ismeretlenek, az sem világos, hogy inkább szuicid (öngyilkos) hajlamokról volt szó, vagy mások elpusztítása volt a fő cél. Az utóbbira utal, hogy a bomba apró fémtárgyakkal volt tele. Bizonyítékok még nincsenek, de a megszólaltatott bajor miniszter (Joachim Hermann) feltételezi, hogy iszlám öngyilkos merénylőről lehet szó.
Miután elutasították a merénylő menedékkérelmét, és még mindig az országban maradhatott, azzal is sok helyen foglalkoznak, hogyan lehetséges ez. A Der Spiegel Online felsorolja, milyen okokkal lehet megúszni a kitoloncolást: ha valaki beteg, ha a célország nem biztonságos, sőt már az is elég, ha nincsen útlevele. (Erről itt írtunk bővebben.) A Die Welt szerint egyébként a tettest eredetileg Bulgáriába kellett volna kitoloncolni, ott érkezett az EU-ba.
Mindenki lehet áldozat, és mindenki lehet tettes – véli a Die Zeit című lap kommentárja. Pszichikailag beteg vagy terrorista? A kettő nem zárja ki egymást – írják még elsősorban a nizzai ámokfutóval kapcsolatban. A történelmi áttekintés szerint korábban főleg uralkodók, politikusok megsemmisítése volt a cél, ma inkább az, hogy minél több ember elpusztítsanak. Ezért, legalábbis a nagyobb európai városokban, már senki sincs biztonságban, bárki lehet áldozat. Azt is elmagyarázzák, hogy az autoriter (diktatórikus) országok jobban tudják kezelni a terrorizmust, mint a demokráciák.
Az nagyon valószínű, hogy a Németországba is elérkező terror nem marad következmények nélkül. Még nem tudni pontosan, hogy mit, de Bajorország belügyminisztere már arról beszél, hogy a biztonságot erősítő komolyabb lépéseket kellene tenni. (Az egyik baj az, hogy az eddigi merényletek többségét nem menekültek, hanem már hosszabb ideje Európában élő, sőt itt született személyek követték el – a szerk.)