4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tizenhat év után először fordult elő tavaly, hogy a világ öt legnagyobb fegyvergyártója amerikai volt – az amerikai cégek összességében 59 százalékát kontrollálták a globális fegyverpiacnak. A kínai cégeket megbízhatatlan adataik miatt a jelentés nem vette be az értékelésbe, holott az ország olyan nagy fegyvergyártói, mint az AVIC, a Norinco és a CETC a világ 10 legnagyobbja közé tartozhatnak. A Defense News viszont mélyebbre ásott. Káncz Csaba jegyzete.
Donald Trump, az USA elnöke

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) tegnapi jelentése szerint a világ fegyvergyártása padlógázzal halad. A 100 legnagyobb gyártó tavaly is növelte eladásait, az amerikai gyártókkal az élen.

Növekvő amerikai dominancia

A világ 100 legnagyobb gyártója 2018 folyamán 420 milliárd dolláros értékesítést bonyolított le, amely 4,6 százalékkal haladja meg az előző évet. A tavalyi eladások elképesztő módon, 47 százalékkal haladják meg a 2002-es eladási adatokat.

Tizenhat év után először fordult elő tavaly, hogy a világon mind az öt legnagyobb fegyvergyártó amerikai volt - az amerikai cégek 59 százalékát kontrollálták a globális fegyverpiacnak. Az öt vezető amerikai vállalat bonyolította le a 100 legnagyobb gyártó összesített eladásainak 35 százalékát.

A Lockheed Martin továbbra is a világ legnagyobbja, 5,2 százalékkal növelve eladásait egy év alatt – az emelkedésért főképp a vitatott ár/érték arányú F-35-ös gépek amerikai- és külföldi eladásai voltak felelősek. A cég egymagában felelt a 100 legnagyobb vállalat összes eladásainak 11 százalékáért.

A világ második legnagyobb fegyvergyártója a Boeing, amely a jelentés szerint nagyot profitált a Trump kormányzat „nagyhatalmak közötti stratégiai versenyéből.”

Európa a második vonalban

A világ 100 vezető gyártója közül 27 európai, itt főként brit- és francia gyártók kerültek be a legnagyobbak közé. Az első számú brit gyártó a BAE Systems, amely több mint 83 ezer alkalmazottal rendelkezik. A német gyártók tavaly 8,4 milliárd dolláros forgalmat értek el, miközben a globális piacon a 2017-es 2,1 százalékos piaci részesedésük 2,0 százalékra csökkent. A két transz-európai gyártó – Airbus és MBDA – együtt 15,4 milliárd dollár forgalmat könyvelhetett el.

Káncz Csaba

Az orosz gyártók a maguk 36,2 milliárd dolláros eladásaival a világ fegyvergyártásának 8,6 százalékáért feleltek. Bár 2018-as eladásaik egy hajszállal visszaestek, az oroszok 2009 óta folyamatosan nyernek teret a világban. Ez főként Oroszország 2011-2020 közötti nagy katonai modernizációs tervének köszönhető és kevésbé a külpiaci eladások növekedésének.

További nyolc ország – Izrael, India, Dél-Korea, Japán, Törökország Ausztrália, Kanada és Szingapúr – összesen 36,2 milliárd dollár forgalmat produkált az első 100-ban. 

Ködös kínai adatok

A kínai cégeket megbízhatatlan adataik miatt a jelentés nem vette be az értékelésbe.  A kevés, nyilvánosan elérhető adat szerint a Sipri kutatói úgy értékelik, hogy az ország olyan nagy fegyvergyártói, mint az AVIC, a Norinco és a CETC a világ 10 legnagyobbja közé tartozhatnak.  A kínai cégek kimaradása  sajnálatos, hiszen éppen a Sipri egy másik kimutatása szerint 2009 és 2018 között a világon Kína növelte leginkább a katonai kiadásait, mintegy 83 százalékkal.

Azt mindenesetre érdemes hozzátenni, hogy az amerikai Defense News ezt nem hagyta annyiban: beleásta magát éves beszámolókba, valamint kiküldött kérdőíveket az adott vállalatoknak és beszállítóiknak.  A katonai folyóirat idei összesítése szerint a világ 100 legnagyobb hadiipari vállalata között 8 kínait találunk.

A fegyvergyártás nagynak tűnhet, de a civil cégekhez képest mégis eltörpül: míg tavaly a 15 legnagyobb fegyvergyártó összesen 245 milliárd dollár forgalmat produkált, ez 8 százalékkal elmaradt a világ legnagyobb forgalmú cégétől, a Toyotától, amely egymaga 265 milliárd dolláros értékesítést hajtott végre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG