A Nature Catalysis című kiadványban megjelent tanulmány szerint a Torontói Egyetem kutatói azokat a körülményeket keresték, amely során a legrosszabb hírű üvegházhatású gázt etilénné lehet alakítani, vagyis a műanyagok alapanyagává. A Ted Sargeant csoport a Canadian Light Source (CLS) kutatóközpont szinkrotronját (részecskegyorsítóját) használták, valamint az intézmény kutatója, Tom Regier által kifejlesztett egyedülállóan új berendezést.
Ezek segítségével a szén-dioxidot elektromos áram és egy katalizátor által segített kémiai reakció használatával más vegyi anyaggá alakítják át – például a kívánt etilénné, ehhez rezet használnak fel katalizátorkén. Ráadásul ennek során sikerül minimálisra redukálni az egyéb káros gázok, például a metán termelődését. A tudóscsoport szerint ez a technológia a szén-dioxid-leválasztás technológiájával párosítva elvezethet a mindennapokban használt műanyagok környezetbarát előállításához, miközben a káros üvegházhatású gázokat eltávolítja.
Megcsinálta az emberiség: lassan az égből is szemét fog hullani? A környezetszennyezés mára már túlnőtte a bolygónkat: nem csak a vizeinket, a talajt és a levegőnket árasztjuk el szeméttel, hanem a körülöttünk levő űrt is. A rendkívül gyorsan mozgó, egészen apró műhold- és rakéta darabkák nem csak az űriparnak és a hadászatnak jelentenek fejtörést, hanem az egyszerű hétköznapi embernek is. Lassan ugyanis tényleg ott tartunk, hogy bármikor a fejünkre eshet valami. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |