4p
Az USA megosztja az amerikai választások oroszok általi meghekkeléséről szóló titkosszolgálati adatokat Európával. A segítség azért érkezik, mert a közelgő német, francia, holland és norvég választások előtt erősödnek a félelmek az orosz beavatkozástól. Az oroszok érdeke a demokráciába vetett hit és a velük ellenséges politikusok ellehetetlenítése, célkeresztben Merkel.
A  felirat szerint „Személyesen Obamának kell kézbesíteni!”

Az amerikai titkosszolgálati szervezetek együttműködnek a kormányokkal Európa-szerte, hogy biztosítsák, ne essenek áldozatául hasonló beavatkozásnak, mint amilyen az amerikai elnökválasztás során botrányt keltett – írja a Politico című weboldal. A titkosszolgálatok megosztották több külföldi kormánnyal a titkosított verzióját annak a jelentésnek, amelynek egy nyilvános kiadása január 6-i keltezéssel bárki számára elérhető az interneten.

A jelentés készítői szerint orosz beavatkozás történt annak érdekében, hogy Hillary Clintont kikezdjék és a választások eredményét Donald Trump érdekében befolyásolják. Az amerikai illetékesek szerint az információcsere életbe vágó. Oroszország ugyanis arra készül, hogy az USA-ban alkalmazott forgatókönyvet – a politikai ellenfelek meghekkelése, pikáns információk kiszivárogtatása – Európában is bevessék, hogy kedvük szerint rendezzék át a nemzetközi politikai viszonyokat.

A NATO az oroszok szemében a szálka

Vlagyimir Putyin elnök megpróbálja megtörni globálisan a demokrácia működőképességét – állítja egy Moszkva-kritikus amerikai politikus, Sen. Lindsey Graham. A Kreml alá akarja ásni az embereknek azt az érzetét, hogy a demokrácia modellje életképes, és azt akarják szuggerálni, hogy az autokrácia (tekintélyelvűség, vezér által irányított társadalom – a szerk.) ugyanúgy alkalmas, működőképes. Egy másik, baloldali politikustól azt idézik, hogy főleg a nyugati demokráciákat és azok szervezeteit akarják aláásni, mint a NATO, mert ezeket folyamatos fenyegetésként érzékelik az oroszok.

A Krím nem volt elég

Erre 2017-ben rengeteg lehetőségük lesz, mivel Franciaországban, Németországban, Hollandiában és Norvégiában is választások lesznek, ezek az országok pedig Washington kulcsfontosságú szövetségesei olyan nemzetközi szervezetekben, mint az ENSZ vagy a NATO.

Oroszország-szakértők szerint igyekeznek majd aláásni a választók bizalmát a demokratikus rendszerben és a nyertes politikusokban, ha emellett sikerül Moszkva számára szimpatikusabb kormányokat hatalomra juttatni, még jobb. Moszkva igyekszik kiterjeszteni hatalmát Európában, ennek érdekében populista kormányokra hatalomra segíteni. Terjeszkedésének útjában elsősorban a NATO áll, ha teheti, nem fog megelégedni azzal, hogy a Krím-félszigetet bekebelezte – írja a Politico.

Merkel a fő ellenség

Emlékeztetnek arra, hogy Donald Trump nem sokra becsüli a nemzetközi szervezeteket és elítélően nyilatkozott a NATO-ról is. Említik, hogy Franciaországban esélyes a szélsőjobboldali Marine Le Pen, aki ki akarja országát vezetni a NATO-ból. Németországban az AfD nyilatkozott hasonlóan, viszont egyelőre esélytelen, a támogatottsága csekély.

Ezért az oroszok célkeresztjében most leginkább olyan politikusok lehetnek, mint Angela Merkel. Az orosz információs támadások állítólag már tavaly év végén megkezdődtek. Vezető német politikusok számítógépeit már tavaly szeptemberben megpróbálták feltörni.

Kézzel számolnak

A hollandok már bejelentették, hogy a számítógépes támadások kivédésére a szavazatokat kézzel is összeszámolják majd. A norvég hatóságok múlt héten jelentették be, hogy adathalász támadást észleltek társadalmi szervezetek vezetőinél, amelyekért az orosz titkosszolgálat lehet a felelős.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG