Menekülttábor Németországban. Forrás: EPA |
Bécsben megerősítették azt a korábban már elhangzott fenyegetést, hogy az Olaszország felé vezető legforgalmasabb határátkelőhelyet, a Brenner-hágót, ha kell, 24 órán belül erős határellenőrzés alá vonják. Wolfgang Sobotka belügyminiszer (ÖVP) szerint az előkészületek megtörténtek, és ha a menekültek száma tovább növekszik, meglépik ezt – írta a Bild Zeitung más német lapok szerint.
Idén már 85 ezer menekült érte el Olaszországot, és az osztrákok attól tartanak, hogy a helyzet csak romlani fog. Az Ausztriában nyilvántartásba vett menekültek harmadát még sehol másutt nem regisztrálták, ezért feltételezik, hogy az embercsempészek közvetlenül ide juttatják el őket.
Vesszenek a vízimentők
A fenyegetőzés már korábban is elhangzott, például két héttel ezelőtt, akkor többek között megírtuk, hogy 750 katona határra küldését tartalmazza a terv. Valamint hogy Ausztria jelenleg csak Magyarország felé ellenőrzi határát.
Sobotka azonban ma nemcsak ezzel keltett feltűnést, azt is javasolta ugyanis, hogy a menekültek tengeri mentésével foglalkozó civil szervezetek (NGO-k) kapjanak büntetést. Az „önjelölt vízimentőknek” azt veti a szemére, hogy együttműködnek a líbiai partoknál működő embercsempész bandákkal. Sőt állítólag közvetlenül tőlük veszik át a menekültek egy részét.
Lezárni egy egész tengert?
Eddig a civil szervezetekre főleg Olaszország volt kiakadva, sérelmezték például, hogy német, spanyol vagy holland, mindegy milyen hajó, mindegyik náluk teszi partra a megmentetteket. Ezért az ország időről időre kikötőinek lezárásával fenyeget.
Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter az Olaszországgal való szolidaritást és a menekültek igazságos szétosztását szorgalmazta, szerinte különben összeomlás fenyeget nemcsak az olaszok, hanem az egész EU számára. Osztrák kollégája, Sebastian Kurz (ÖVP) ehelyett a földközi-tengeri útvonal teljes lezárását követeli. A menekülteket egyiptomi menekülttáborokba vitetné. (Az nem zavarja, hogy ezt Egyiptom régóta határozottan elutasítja. A földközi-tengeri út lezárása is nagyon problémás, erről itt írtunk.)
Belpolitikai haszonszerzés?
Gyakori vádak szerint a jelenlegi osztrák kormány, amely (Németországhoz eléggé hasonlóan) kereszténydemokrata-szocialista (ÖVP-SPÖ) koalícióból áll, az ősszel esedékes választásokra készülve ilyen kemény a menekültekkel, bevándorlókkal szemben. A koalíció ugyanis nem túl szilárd, már 2013-ban is éppen hogy többséget tudott szerezni, és ezzel a keménykedéssel most a szélsőjobb vitorláiból próbálja kifogni a szelet.
A menekültmentő szervezetek a Die Welt szerint kategorikusan visszautasítják a vádakat, mely szerint líbiai vizeken vennék fel a menekülteket, megkönnyítve a csempészek dolgát.
A pénz igazságtalan
Thomas de Maizière német belügyminiszter (CDU) is kritizálta a jelenlegi menekültügyi gyakorlatot, de teljesen másképpen. Azért nevezte igazságtalannak, mert jelenleg a menekültek pénztárcája dönti el, ki jöhet Európába. Az ugyanis, aki ki tudja fizetni az embercsempészeket. Ez a lehető legkevésbé humánus konstelláció – mondta a miniszter.
Közben a német belpolitikában is történt valami fontos menekültügyben. A szeptember 24-én esedékes választásra készülve a CSU (a bajor kereszténydemokrata koalíciós párt) elkészítette választási programját, amelyben egy évi 200 ezer fős korlát szerepel a menekültekre.
Merkel sziklaszilárd
Amikor viszont Horst Seehofer pártelnököt megkérdezték, hogy ez feltétele-e a koalíciós részvételnek, kitérő választ adott. Angela Merkel kancellár asszony pedig az ARD-nek vasárnap azt mondta, hogy változatlanul elutasítja a bevándorlók számának korlátozását.
A korláton már régóta civakodnak a koalíciós pártok, de főleg Merkel ellenállásán rendszeresen megbukik a dolog. Ha ismét a jelenlegi koalíció nyer – amire a közvélemény-kutatások szerint komoly esély van –, akkor ez várhatóan a jövőben sem fog változni.