3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Súlyos repedések keletkeztek az EU tagállamai között az orosz szankciós rezsim kapcsán. A berlini kormányzat már titkos tervet is kidolgozott a szankciók fokozatos idei feloldására. De mivel lobbizott Putyin Athénban, hogy rávegye a görögöket a keményebb brüsszeli fellépésre az embargó ellen?

Washington és Brüsszel támogatja a július végén megújítandó orosz szankciós rezsim meghosszabbítását. Valóban, az ukrán válság rendezését célzó tavalyi Minszk-2 megállapodás ellenére rendszeresen kiújulnak a harcok Kelet-Ukrajnában, a politikai rendezés pedig még csak el sem kezdődött. Viszont a szankciók olyan komoly veszteségeket okoznak vállalati és mezőgazdasági termelői szinten, hogy Budapest, Róma, Párizs, Madrid, Lisszabon és Athén egyre hangosabban követeli a rendszer megszüntetését. Az osztrák helyettes kancellár, Reinhold Mitterlehner is a szkeptikusok közé számít.

A feszültség tapintható Hollandiában is, ahol egy áprilisi népszavazáson elutasították Ukrajna EU társulási megállapodását. Az Oroszországgal való kapcsolatokról a napokban Szijjártó Péter KKM miniszter úgy nyilatkozott: "húsbavágó" kérdés az a négy és félmilliárd dollár, amit a magyar vállalatok az elmúlt két és fél évben exportveszteségként elszenvedtek az országgal szembeni uniós szankciók miatt, és meg kell értenie Brüsszelnek, hogy arányaiban a közép-kelet-európai országoknak mást jelent a szankciók hatása, mint a nyugat-európaiaknak. Szerinte azt is meg kell vitatni, hogy a szankciók közelebb vittek-e a Minszk-2 megállapodás betartásához.

Repedések Berlin ellenállásán

Káncz Csaba

A tagállamokból érkező nyomás miatt Berlinnek egyre nehezebb fenntartani és kikényszeríteni az EU konszenzust. Az új idők új szeleire utalhat tehát, hogy a napokban a német koalíciós kormány két baloldali, nehézsúlyú minisztere – a gazdasági és energiaügyekért felelős Sigmar Gabriel és a külügyminiszter Frank-Walter Steinmeier - is a szankciók fokozatos feloldása mellett szállt síkra. Ez azonban nem aratott osztatlan sikert pártjukban, az SPD-ben, ahol a két miniszter új keleti nyitását ellenzők egy munkacsoportot hoztak létre.

Berlinben azonban a jelek szerint komolyan megindult egy új politika előkészítése, mert a Spiegel információi szerint a kormányzat már tervet is kidolgozott a szankciók lépésenkénti enyhítésére, és ez már akár idén megkezdődhetne. A tervezet szerint a szankciók feloldásra kerülhetnének, ha ezen a nyáron a Kreml együttműködne regionális választások megtartásában a Donbassz régióban.

Putyin lobbija a görögöknél

Guillaume Lagane francia politológus szerint teljesen jogos követelés több európai ország részéről , hogy történelmi, gazdasági vagy geopolitikai okokból szeretnék erősíteni együttműködésüket Moszkvával. Ebbe a koordinátarendszerbe tökéletesen illeszkedik Görögország, nem véletlen tehát, hogy Putyin elnök jól időzítetten egy kétnapos látogatást tett az országban múlt hétvégén. És ha már ott járt, a még mindig százfajta társadalmi feszültségtől sújtott országban, akkor elhúzott egy mézesmadzagot vendéglátói előtt.

Vlagyimir Putyin beszáll autójába görögországi látogatása során, 2016. május 26-án. Fotó: EPA / Yannis Kolesidis

A görög sajtó beszámolója szerint Putyin hajlandónak mutatkozik a modern Kalasnyikov géppisztolyok gyártására Görögországban és ezzel életet lehelni a haldokló helyi hadiiparba. Moszkva csupán egy előfeltételt támaszt a befektetés elkezdésére - azonnal indulhat az üzlet, ha az EU feloldja az embargót Oroszországgal szemben.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Megint minden olcsóbb lehet az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 12:47
Tovább csökkennek a termelői árak, elsősorban az energiaárak miatt.
Makro / Külgazdaság Nagy gondban az Audi, 74 százalékkal esett a cég eredménye
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 10:47
A háttérben beszállítói probléma sejlik fel.
Makro / Külgazdaság Valami félrement márciusban a magyar külkereskedelemben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 08:31
15, illetve 20 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
Meddig tart ki a lendülete?
Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG