3p
Hatéves mélypontra került az uniós brit migráció egyenlege - még mindig növelik a lakosságszámot az unióból érkezők, de a trend meredeken esik. Nem csak az EU-polgárok szemében lett kevésbé vonzó az Egyesült Királyság, saját állampolgárai is növekvő tempóban telepednek át a kontinensre. Ha nem lesz megállapodás, az felgyorsíthatja az eseményeket - márpedig ennek kedden nagyot nőhet az esélye.

Az EU-ból érkező nettó bevándorlás (vagyis az uniós országokból érkezők és az oda kivándorló britek különbsége) hat éve nem látott mélypontra esett az Egyesült Királyságban, ahogy közelgünk az ország kiválásához az EU-ból.

A brit statisztikai hivatal alábbi ábráján látható, hogy az EU-ból érkező bevándorlók száma (kék vonal) folyamatosan esik a Brexit-népszavazás óta, míg az EU-ba kivándorló britek száma (narancssárga vonal) folyamatosan emelkedik.

Bár az egyenleg (zöld vonal) még mindig pozitív, azaz az uniós migráció összességében még mindig növeli az ország lakosságának számát, ez az adat hatéves mélypontra esett.

Hiába igyekezett tehát biztosítani mindenkit Theresa May miniszterelnök arról, hogy még megállapodás nélküli Brexit esetén is biztosított azoknak a státusza, akik korábban már letelepedtek az országban: az ország vonzereje csökkent úgy, hogy nem lesznek tagjai az EU-nak. És nem csak az EU-s munkavállalók, hanem saját polgárai körében is.

Az egészségügy és az építőipar nagy bajban lesz

Ennek a megrögzött Brexit-hívők örülhetnek, a gazdaság számára azonban komoly figyelmeztető jelzés: ahogy Mark Carney, a Bank of England kormányzója jelezte, ha a kivándorlók kerülnek többségbe, az fenyegető lenne a gazdaságra nézve. Erre akkor van a legnagyobb esély, ha a britek megállapodás nélkül esnek ki az Európai Unióból.

Különösen az egészségügyben és az építőiparban van ok az aggodalomra a Bloombergnek nyilatkozó közgazdász szerint; ezekben a szektorokban egyébként is jelen van már a munkaerőhiány, és a kutatások szerint a probléma tovább mélyülhet a közeljövőben, mivel egyre több európai dönt úgy, hogy visszatér saját országa erősödő munkaerőpiacára, vagy még inkább el sem jön az Egyesült Királyságba.

Kedden szavaznak arról a megállapodásról, amit senki sem támogat - bukik a miniszterelnök?

Theresa May miniszterelnök ugyan összehozott egy megállapodást az EU-val a britek kilépésének feltételeiről, ám egyre inkább úgy tűnik, azt rajta kívül senki sem fogadja el otthon. Még saját pártja tagjainak háromnegyede is elutasítja az alkut, amiről kedden szavaz a parlament alsóháza (Frissítés: lapértesülés szerint elhalasztanák a szavazást, a Downing Street cáfol - részletek  >>). Ha elutasítják a megállapodást, az könnyen Theresa May bukását hozhatja magával. May már korábban közölte: ha ezt a megállapodást nem fogadják el, akkor két út marad: vagy megállapodás nélkül távoznak az EU-ból, vagy maradnak az EU-ban - ez utóbbinak hiába egyre nagyobb a támogatottsága, az érvényes népszavazási eredmény birtokában nem igazán látszik, hogyan lehetne jogszerűen kihátrálni belőle.

Egy nemrég készült országos felmérésben egyébként azt vizsgálták, a brit választópolgárok körében melyik a legnépszerűbb opció: maradni az EU-ban, megállapodás nélkül kilépni az EU-ból vagy megállapodással kilépni? Az eredmény magáért beszél:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG