4p
Oroszország gyorsan cselekedett: két nappal azután, hogy az ENSZ-ben tárgyalt, és rögtön azután, hogy parlamentje hozzájárult, megkezdte a szíriai bombázásokat. Most ő az egyetlen komoly háborúzó a senkiföldjén, mondhatni betölti az űrt. Óriási lehetőséget kínálnak neki a szerencsétlenkedő nagyhatalmak.

Hatalmi vákum

A szíriai polgárháború bő négy éve, az arab tavasz idején kezdődött. Akkor Egyiptom, Líbia és Tunézia népe megdöntötte diktátorait, így Szíria népe is úgy gondolta, ők is megszabadulnak az évtizedek óta országló Aszad-dinasztiától. A nemzetközi erők eleinte támogatták is a dolgot, de amikor látták, hogy a 85 milliós Egyiptomban nehezen áll helyre a rend, Líbia pedig teljesen anarchiába csúszott, megrettentek, és leginkább visszavonultak.

Ott maradt a hatalmi űr, amit 3 évig senki nem töltött be, de tavaly jött néhány dzsihádista csoport, jó alaposan megszervezték harcoló erőiket, és kitöltötték az űrt: elfoglalták Irak és Szíria szunnita területeinek javát. Egyúttal egy állam szintjén működő szervezetet hoztak létre, birtokba vették az olajlelőhelyeket, így gazdasági alapjuk, pénzforrásuk is adott. Ugyanakkor brutálisak, tetszés szerint kiválasztott ellenségeiket, sőt újságírókat lefejeznek, élve megégetnek, és a helyi lakosságot sem kímélik, ha szigorú törvényeiket nem tisztelik.

Kínos lett

A dolog kínos is lett a világnak, de csak annyi történt, hogy Amerika kisebb bombázásokat hajtott végre a leginkább iszlám állam néven futó, egyébként nehezen körülírható alakulat ellen, de nem túl nagy vehemenciával, legalábbis nem akkorával, aminek valami eredménye lehet. Alkalmazták azt a régi taktikát is, hogy nagy költséggel helyi harcosokat képeznek ki ellenük, ez sem hozott eredményt.

A helyzet viszont idén fokozódott: a polgárháború és a terror hatására több millió ember hagyta el otthonát, közülük legalább 2 millióan Törökországba húzódtak, majd hogy, hogy nem, Európa irányába, mindenekelőtt Németországba indult a menekültáradat. A világ nagyjából továbbra is csak tétován nézett, Szíriában pedig a szóba jöhető hatalmak csak esetlegesen, mindenki a maga kis külön elképzelésének megfelelően avatkozott be. Amerika az Aszad-, és egyúttal iszlám állam ellenes szunnita felkelőket támogatja kis sikerrel, a törökök időnként a kurdokat gyengítik, Oroszország pedig Aszad mellett foglalt állást.

A régi-új jelentkező

Most, hogy a helyzet drámai lett, és még mindig alig van konkrét nemzetközi összefogás az ügyben, Putyin remekül felismerte a lehetőséget, hogy itt a betölthető űr, és ha a világ számára valami hasznosat tesz, mégpedig határaitól távol és hadi eszközökkel, akkor nagyrészt visszanyeri a Szovjetunió által 1945-től 1990-ig birtokolt szuperhatalmi státuszt. Csak annyit kell tennie, hogy elvégzi a piszkos munkát, amihez senkinek nem fűlik a foga.

Nos, tegnap meg is kezdődött az aktív művelet: az orosz légierő viszonylag precíz bombázásokba kezdett. Elmondásuk szerint az iszlám állam bázisait, csoportosításait, raktárait, utánpótlási útvonalait támadják, és teljesen nyíltan, hivatalosan is Aszad erőit támogatják, mondván az övé az egyetlen nem külföldi erő, amelyik képes hathatós támogatással visszaszerezni az uralmat az ország fölött.

Az Aszad-ellenes erők természetesen kritizálják, és azt állítják, hogy őket is támadják az oroszok, Amerika pedig attól fél, nem alap nélkül, hogy miután ő is ott operál, esetleg véletlenül egymásba gabalyodnak. Ez persze most nem olyan nagy veszély, hisz eszük ágában sem lenne egymásnak esni, alapvetően egy oldalon állnak, legalábbis van egy közös nagy ellenségük. Amerikának pedig semmiféle újabb konfliktus nem hiányzik, pláne nem az oroszokkal. Legszívesebben semmiben nem venne részt a jövő év végi elnökválasztásokig.

Most lehet bizonyítani

Így aztán az oroszok előtt gyakorlatilag szabad a pálya. Most megmutathatják, mit tudnak. Akkor lehetnek hatékonyak, ha a levegőből pont úgy meg tudják gyengíteni az ellenséget, ahogy ezt Amerika tette a Talibánnal Afganisztánban majd Szaddam Husszein erőivel Irakban, és végül a földi erőkre csak kisebb munka maradna. A különbség csak annyi, hogy itt a földi erőket Aszad serege jelentené, nem az oroszoké, legalábbis nem a reguláris erők szintjén.

Ha sikertelen marad az orosz ténykedés, akkor ők is csak a félszívvel, eredménytelenül bombázgató gyengécskének mutatkozó közép-, és nagyhatalmak sorát fogják gazdagítani. Ha viszont végül sikerül nekik az iszlám államot legyőzni, megnő a tekintélyük, függetlenül attól, hogy utána milyen rendezési terv következik, Aszaddal vagy nélküle. Az oroszok katonai, nagyhatalmi tekintélye akkor ismét olyan lenne, mint Gorbacsov előtt volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG