Michael Flynn és K.T. McFarland. Trumpot alig néhány hónapja iktatták be, de egyikük sincs már a helyén. Fotó: EPA/Michael Reynolds |
Donald Trump elmozdította a Nemzetbiztonsági Tanácsból vasárnap Kathleen Troia McFarland helyettes főtanácsadót. A 66 éves McFarland a februárban távozó Flynn bizalmasaként volt ismert, s alig két hónappal beiktatása után kérte fel távozásra az elnök. A kinevezése előtt hosszú időn keresztül a Fox televízió biztonságpolitikai kérdésekkel foglalkozó kommentátoraként tevékenykedő McFarland várhatóan szingapúri nagykövet lesz.
Az új főtanácsadó inkább Trump lányának barátjával dolgoztat
McFarland befolyása a Nemzetbiztonsági Tanácsban Michael Flynn távozása után csökkenni kezdett, ráadásul márciusban új főtanácsadó-helyettest is kineveztek, a Trump elnök lánya, Ivanka Trump közeli barátjaként számon tartott Dina Powell személyében.
A Fehér Ház döntését az első kommentálók a mostani nemzetbiztonsági főtanácsadó, Herbert McMaster helyzetének megerősödéseként értékelik. A széles körben nagy elismertségnek és tiszteletnek örvendő McMaster altábornagynak - amikor februárban átvette a lemondatott Flynn helyét - az akkori sajtóhírek szerint egyik feltétele az volt, hogy saját csapatot alakíthasson ki magának.
Az álmoskönyv szerint Trump vejével fasírtban lenni nem jó jel
McFarland elmozdításának közvetlen előzménye, hogy Donald Trump néhány nappal ezelőtt eltávolította a Nemzetbiztonsági Tanácsból az egyik stratégiai főtanácsadóját, Steve Bannont is. Bannon egyelőre a Fehér Házban maradt, belpolitikai tanácsadóként, de egyre több információ és oknyomozó riport jelenik meg arról az amerikai sajtóban, hogy esetleg már ott sem biztos a pozíciója, rendkívül feszült ugyanis a viszonya Jared Kushnerrel, Donald Trump másik tanácsadójával, aki egyúttal az elnök veje.
Vasárnap a Fox televíziónak adott interjújában McMaster kisebbíteni próbálta Bannon elmozdítását, mondván, "ez nem olyan jelentős esemény, mint amilyennek látszik".
Nemzetbiztonsági belháború a háttérben
Mint emlékezetes, rekordidő alatt, csupán 24 napos szolgálat után lemondásra kényszerítették Flynn tábornokot, amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadót tisztázatlan orosz nemzetbiztonsági kapcsolatai miatt - egyszerűen hazudott mindenkinek arról, miről is tárgyalt hivatalba lépése előtt az orosz nagykövettel. Trump egyesek szerint ezzel mérhetetlen ostobaságot követett el, véget vetve saját politikai karrierjének. Szerintük ugyanis Flynn aláaknázása valójában amerikai nemzetbiztonsági körök érdeke, akik nyílt háborút indítottak Trump elnök ellen, a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket. Később az is kiderült: az oroszok pénzelték is Flynnt. Flynn aztán bejelentette: hajlandó lenne tanúvallomást tenni az orosz kapcsolatok ügyében, de cserébe már előre mentességet kér.