A Fehér Ház Keleti termében készített kép Michael Flynn amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóról, aki 2017. február 13-án lemondott, miután nyilvánosságra került, hogy félrevezette Mike Pence alelnököt és a Fehér Ház magas rangú tisztségviselőit a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári megbeszéléseinek tartalmáról. (Kép forrása: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo) |
Michael Flynn, Donald Trump amerikai elnök első és lemondatott nemzetbiztonsági főtanácsadójának ügyében vizsgálódik egy parlamenti bizottság: Flynn ugyanis borsos honoráriumokat kapott a Russia Today angol nyelvű orosz televíziótól is.
Komoly pénzeket fizettek az oroszok
A képviselőház kormányzati ellenőrzéssel és reformokkal foglalkozó bizottságának rangidős demokrata párti tagja, Elijah Cummings nyilvánosságra hozta azokat az elektronikus leveleket, átutalások dokumentumait és csekkek másolatait, amelyek bizonyítják, hogy Michael Flynn 2015-ben több tízezer dolláros honoráriumokat kapott a Russia Todaytól (RT), és további tekintélyes summákat utaltak át neki orosz vállalatoktól.
Cummings dokumentumokat mutatott be arról, hogy Flynn tavalyelőtt - két hónappal azelőtt, hogy Donald Trump tanácsadójául szegődött - mintegy 34 ezer dolláros tiszteletdíjat kapott az RT-től azért, mert Moszkvában részt vett egy gálaesten, ahol a díszvacsorán Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett ült. Részvétele ismert volt, ám az nem, hogy ezért pénzt is kapott. Pár hónappal korábban, 2015 augusztusában Flynn altábornagy több mint 11 ezer dollárt kapott egy orosz légitársaságtól, októberben pedig szép summát, szintén több mint 11 ezer dollárt utalt át neki a Kaspersky Lab nevű orosz kiberbiztonsági cég amerikai leányvállalata.
Az oroszok is fizették az elnök tanácsadóját
A dokumentumokra a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) bukkant rá a Trump-kampány és orosz tisztségviselők esetleges kapcsolatainak vizsgálata közben. "Flynn lényegében az orosz kormány alkalmazottjaként tevékenykedett, közben ezzel egyidejűleg Donald Trump mellett dolgozott és hozzájutott titkosított anyagokhoz is" - fogalmazott a CBS televízió csütörtök esti híradójában Cummings képviselő.
Alkotmányellenes lehet pénzt felvenni a "független" hírcsatornától
A képviselők most azt vizsgálják, vajon Michael Flynn megsértette-e az Egyesült Államok alkotmányát. Az alkotmány ugyanis tiltja, hogy aktív vagy visszavonult katonatisztek ajándékot fogadjanak el más országoktól. A Russia Today televízió ugyan független hírcsatornaként határozza meg önmagát, ám az amerikai hírszerző szervek idén januárban nyilvánosságra hozott jelentése szerint az amerikai kormányzat az RT-t az orosz kormányzati propagandagépezet szerves részének tartja.
Nemzetbiztonsági belháború a háttérben
Mint emlékezetes, rekordidő alatt, csupán 24 napos szolgálat után lemondásra kényszerítették Flynn tábornokot, amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadót tisztázatlan orosz nemzetbiztonsági kapcsolatai miatt - egyszerűen hazudott mindenkinek arról, miről is tárgyalt hivatalba lépése előtt az orosz nagykövettel. Trump egyesek szerint ezzel mérhetetlen ostobaságot követett el, véget vetve saját politikai karrierjének. Szerintük ugyanis Flynn aláaknázása valójában amerikai nemzetbiztonsági körök érdeke, akik nyílt háborút indítottak Trump elnök ellen, a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket.