A Fehér Ház Keleti termében készített kép Michael Flynn amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóról, aki 2017. február 13-án lemondott, miután nyilvánosságra került, hogy félrevezette Mike Pence alelnököt és a Fehér Ház magas rangú tisztségviselőit a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári megbeszéléseinek tartalmáról. (Kép forrása: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo) |
Vallomást tesz, de mentességet kér
Donald Trump amerikai elnök első és menesztett nemzetbiztonsági főtanácsadója jelezte: kész tanúvallomást tenni a kongresszusban arról, hogy volt-e szerepe Oroszországnak a választási kampányban. Ügyvédje, Robert Kelner közleményében így fogalmazott: "Flynn tábornoknak, ha a körülmények lehetővé teszik, természetesen van egy elmondandó története", de cserében védelmet szeretne az "inkorrekt bűnvádi eljárással" szemben.
Ő tényleg sokat tudhat az orosz vonalról
A volt nemzetbiztonsági főtanácsadónak részben éppen azért kellett távoznia posztjáról februárban, mert Donald Trump elnöki beiktatása előtt kétszer is találkozott Oroszország Washingtonban akkreditált nagykövetével, Szergej Kiszljakkal, ám ezzel kapcsolatban félrevezette Mike Pence alelnököt, Trump elnököt pedig állítólag nem is informálta.
A közlemény szerint Kelner ügyfele megbízása alapján mind a képviselőház, mind a szenátus hírszerzési bizottságával egyeztetett Flynn szándékairól. A képviselőházi bizottság szóvivője, Jack Langer azonban cáfolta az ügyvédet.
A The Wall Street Journal információi szerint Flynn a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) is felajánlotta az együttműködést. Az FBI nem kívánta kommentálni a lap információját.
Belenyúltak az amerikai elnökválasztásba az oroszok?
A képviselőház hírszerzési bizottsága után csütörtökön a szenátus hírszerzési bizottsága is megkezdte a meghallgatásokat Donald Trump és kampánycsapata esetleges Oroszországi kapcsolatfelvételeiről a tavalyi elnökválasztási kampány idején, illetve Oroszország feltételezett beavatkozásáról az elnökválasztási folyamatba.
Nemzetbiztonsági belháború a háttérben
Mint emlékezetes, rekordidő alatt, csupán 24 napos szolgálat után lemondásra kényszerítették Flynn tábornokot, amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadót tisztázatlan orosz nemzetbiztonsági kapcsolatai miatt - egyszerűen hazudott mindenkinek arról, miről is tárgyalt hivatalba lépése előtt az orosz nagykövettel. Trump egyesek szerint ezzel mérhetetlen ostobaságot követett el, véget vetve saját politikai karrierjének. Szerintük ugyanis Flynn aláaknázása valójában amerikai nemzetbiztonsági körök érdeke, akik nyílt háborút indítottak Trump elnök ellen, a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket. Később az is kiderült: az oroszok pénzelték is Flynnt.