5p
Kijött a friss kiskereskedelemi adat, amelyből kiderült: három terület tudott nagyot nyomni a júliusi mérlegen. Több pénzt költöttünk élelmiszerre, gyakrabban vásároltunk a weben, szárnyra kapott a bútorok és a műszaki cikkek értékesítése. Az előző hónapok gyengébb adatai mögött a kormány családtámogatási programjai és az új szuperállampapír iránti kereslet állhatnak. Idén 5 százalékkal nőhet a kiskereskedelem, ami nem egy rossz eredmény.
(Fotó: depositphotos.com)

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt adatai szerint júliusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,9, naptárhatástól megtisztítva 6,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,3 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.

Az év első hét hónapjában a forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 5,8 százalékkal haladta meg a tavalyit.

A szerdán publikált, júliusi adat az év harmadik legerősebb eredménye volt a gyenge májusi és a júniusi adat után, mikor is 3, illetve 4,3 százalékkal haladta meg a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene az előző évit.

Hullámzó növekedés

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a kiskereskedelmi adatokra reagálva a Privátbankár.hu-nak elmondta: év közben mindig hullámozni szokott a növekedési ütem, s a 2019-es év sem kivétel.

A májusi és a júniusi kiskereskedelmi forgalom kisebb növekedési üteme az akkor meghirdetett családtámogatási programokkal (az érintett háztartások a program részleteinek megismeréséig kivártak a nagyobb költekezéssel, elkezdtek tervezni, mire érdemes költeni), és a június elején megjelent Magyar Állampapír Plusszal magyarázhatók az OKSZ főtitkára szerint. (Hogy mennyi pénz folyik egy-egy nap az új állampapírba, arról itt írtunk a héten.)

Ezzel szemben a júliusi adat három terület erőteljesebb bővülésének köszönhető:

  • újból nagyobb mértékben nőtt az élelmiszerek forgalmának volumene (4,5 százalék),
  • valamint a bútor- és műszakicikk- (6,6 százalék),
  • valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumenének (40 százalék) növekedésével.

Néhány konkrét példát hozva: az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalmának júliusi megugrása mögött megfigyelhető az iskolaszünet is. Azaz a gyerekek nem a menzán, hanem otthon étkeznek. További tényező, hogy az április óta gyenge forint miatt a határ melletti forgalom szintén megélénkül. Az élelmiszerpiac megugrásának oka közé sorolható továbbá, hogy a zöldség és gyümölcs júliusban olcsóbb a korábbi hónapokhoz képest.

Júliusban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 1066 milliárd forint volt. A forgalom 45 százaléka egyébként az élelmiszer- és élelmiszer jellegű üzletekben realizálódott, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az benzinkutakon.

Szép teljesítmény, nincs miért aggódni

Vámos György úgy számol, idén bár a növekedés üteme mérsékeltebb lesz, mint a tavalyi, így is erőteljes, 5 százalék körüli éves kiskereskedelmi forgalom várható. (Tavalyi 6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a nyers és a kiigazított adat szerint egyaránt.)

Az OKSZ főtitkára egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy ez még mindig kiváló eredmény. A mérséklődés üteme semmiféle hanyatlását, visszaesését nem jelzi a gazdaságnak, hanem egyfajta átrendeződés történik. A családsegítő programok a második félévben el fognak venni valamennyi pénzt a kiskereskedelemből, lesznek olyan családok, akik a már ténylegesen elérhető segítség mellett átcsoportosítják a költekezésüket. Például nagyobb súlyt fog jelenteni a családi összköltésen belül a lakhatással kapcsolatok kiadás. Emellett azt is megfigyelhető, hogy nő a szolgáltatások súlya a vásárlásokban. Például gyakrabban étkezünk vendéglőben, utazásra és járművekre is többek költünk.

Romló külső környezet mellett teljesít a magyar gazdaság

Virovácz Péter, az ING senior elemzőjének kommentárja szerint kedvezően indult a harmadik negyedév. Mindenképp bizakodásra ad okot, hogy a belső tényezők képesek lesznek húzni a magyar gazdaságot, még akkor is, ha a külső környezet tovább romlik. A dinamikus bérnövekedés továbbra is elegendő forrást biztosít mind a megtakarítások, mind a fogyasztás növekedéséhez.

Júliusban egyedül az üzemanyag-kiskereskedelem forgalma növekedett lassabb ütemben, mint a megelőző hónapban, ami az akkor dráguló üzemanyagárak eredménye lehet. Ezzel szemben érzékelhetően gyorsult mind az élelmiszer, mind a nem-élelmiszer üzletek forgalma.

Nemzetközi szinten elbizonytalanodni látszik a lakosság – ezt már Németh Dávid, a K&H vezető makrogazdasági elemző látja. Mindez hatással lehet a magyar gazdaságra és az exportra, munkahelyeket is veszélyeztethet, ezen keresztül pedig áttételesen a magyar kiskereskedelem teljesítményére is hatással lehet. A szakember szerint nemzetközi szinten a fogyasztói bizalom a korábbinál kedvezőtlenebb képet mutat. Vannak statisztikák, amelyek a luxustermékek iránti kereslet visszaesését mutatják, emellett az autóeladások Európában, Kínában és Amerikában is csökkenést mutatnak.

Olcsóbb a családi bevásárlás

És hogy mi várható a július utáni hónapokban? Legutóbbi árfelmérésünk során, augusztusban az előző hónapok tempós áremelkedését követően szokatlanul nagy csökkenést mértünk. Az Árkosár-felmérésünkben az általunk vizsgált három hipermarketben 5-7 százalék körüli havi árcsökkenést regisztráltunk. Ez vélhetően kedvezően hatott a kiskereskedelmi forgalomra abban az időszakban. (A frissebb, szeptemberi felmérésünk jövő hétfőn, az augusztusi inflációs adat keddi közlése előtt fog megjelenni.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbitális magasságokba emelkedett Mészáros Lőrinc vagyona
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 16:01
Megjelent a januári Forbes magazin, benne az 50 leggazdagabb magyar listájával.
Makro / Külgazdaság Mintegy 900 milliárd dollárra olvadt a kínai ipari cégek nyeresége
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 09:46
Kínában az ipari nagyvállalatok adózott eredménye 913,7 milliárd dollár volt a november végével záródott idei első 11 hónapban, 4,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala pénteken.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter kiütheti a nyeregből Orbán Viktort
Csabai Károly | 2024. december 27. 05:49
Ez a konklúziója a lapcsoportunk Klasszis Klubjában 2024-ben rendezett beszélgetéseknek, ahol – az utóbbi évekhez hasonlóan – ezúttal is a hazai közélet számos neves személyisége volt a vendégünk.
Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG