Előbb a törvények, aztán a tárgyalás
Addig nem tárgyalhatunk az IMF-fel, amíg a parlament el nem fogadja a törvénymódosításokat - mondta a tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter a Világgazdaságnak. A lapnak adott interjúban Fellegi Tamás kifejtette: Magyarországnak a vállat jogszabály-módosításokat végig kell vinnie, tucatnyi ilyen változtatásról van szó. Határidő ugyan nincs, de az Európai Bizottság úgy határozott: addig nem kezdődhetnek meg a tárgyalások, amíg ezek a lépések nem emelkednek jogerőre. Véleménye szerint akár májusban kialakulhat a formális tárgyalási menetrend, de befolyásolhatja az uniós szervezet nyári munkaszüneti időszaka is. Megerősítette: Magyarország a gyors megállapodásban érdekelt.
A csomagról azt mondta: több lehetőség létezik, elképzelhető akár kompromisszumos megoldás is. A biztos kiindulópont, hogy Magyarország elővigyázatossági jellegű pénzügyi csomagot igényel, hogy ez mekkora lesz, az a tárgyalásokon dől el. Arra a kérdésre, hogy miért ragaszkodik ahhoz a kormány, hogy ezt a pénzt nem akarja lehívni, azt válaszolta: az nem lenne piaci finanszírozás. A hosszú távú, fenntartható finanszírozásnak a piacokról kell történnie. A megállapodásnak köszönhetően jelentősen csökkennek a kamatprémiumok, a CDS-felár, és erősödik a forint. Végül a kamatszinttel kapcsolatban is be kell következnie olyan fejleményeknek, amelyek növekedésösztönző, gazdasági stabilitást segítő hatásúak lehetnek. Ehhez az elővigyázatossági pénzügyi csomag elegendő - fogalmazott. Fellegi szerint a tárgyalások fő témája a magyar költségvetés fenntarthatósága lesz; nincs áthidalhatatlan ellentét a kormány, az IMF és az EU álláspontja között - jegyezte meg.
Elvi kérdés az egykulcsos adó, megállapodást őszre vár a miniszter
Fellegi Tamás jövő héten utazik Washingtonba |
Az egykulcsos adót illetően úgy fogalmazott: vannak a jelenlegi gazdaságpolitikának levert cölöpjei, és olyan döntései, amelyek túlmutatnak a közvetlen költségvetési hatásokon, komoly társadalomfilozófiai és hosszú távú stratégiai megfontolások állnak mögöttük. Ilyen az arányos adórendszer is. Megerősítette: lesznek olyan témák, amelyek a magyar fél megítélése szerint elvi jelentőségűek, "ezekben nem tudunk engedni". Ám ez nem lehet akadálya annak, hogy számos egyéb kérdésben gyakorlati változtatásokat vállaljunk - fűzte hozzá. A tárca nélküli miniszter kedd este az ATV-ben nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy még a nyáron megállapodás szülessen, de életszerű lenne az ősz is - tette hozzá. "Ha fogadni kéne, hogy melyik időpont a valószínűbb, akkor a nyár közelsége miatt, én az őszt mondanám valószínűbbnek" - fogalmazott Fellegi Tamás.
10-20 milliárd forintos elővigyázatossági hitelt kértünk
A hitel nagyságával kapcsolatban a tárca nélküli miniszter elmondta: a szaksajtóban megjelent 10-20 milliárd euró közötti nagyságrend tág keret, ami többé-kevésbé lefedi a különböző lehetőségeket - szerinte a hitel a kettő között lesz. Megjegyezte: ennek érdeminek kell lennie, hogy a piacok számára a megfelelő üzenetet juttassa el, viszont nem lehet túl nagy sem, mert az zavarba ejtő lehet. Fellegi Tamás megismételte: Magyarország elővigyázatossági hitelre jelentkezett be, az Európai Unió döntése is elővigyázatossági pénzügyi csomagról beszél. A tárgyalások elején elővigyázatossági hitelről ülnek le tárgyalni - mondta.
GKI: 1,5 százalékos, elkerülhetetlen recesszió, jó irányú, de üres Széll Kálmán Terv
Széll Kálmán munkában |
A GKI Gazdaságkutató szerint a Széll Kálmán Terv 2.0 intézkedéseivel az ország kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alól jövőre, a kormány politikájában és gazdaságpolitikájában azonban még nem látják azt a fordulatot, amely a gyors IMF-megállapodáshoz kellene, és úgy vélik, a recesszió elkerülhetetlen, a GDP 1,5 százalékkal esik vissza. A GKI legfrissebb felmérésében a továbbra is alacsony belföldi kereslettel és hitelezéssel indokolja a gazdasági teljesítmény csökkenését. Hozzáteszik: nem valószínű átlagon felüli mezőgazdasági termés sem. A kutatók az év során az áremelkedési ütem további enyhe lassulását, 5,3 százalékos éves inflációt és a reálkeresetek 2,5 százalék körüli visszaesését várják. Megjegyzik: a reáljövedelem és a fogyasztás hasonló ütemű mérséklődése valószínű. A beruházások pedig a prognózis szerint 4 százalék körül eshetnek vissza. A munkanélküliségi ráta 10,8 százalék lehet.
A piacok számára a GKI szerint a Széll Kálmán Terv 2.0 bevétel-centrikussága és ezzel növekedésellenessége miatt csak részben lesz megnyugtató, a befektetői klíma ennek hatására alig javul. "Emellett továbbra is látványosan hiányoznak a piacgazdaságokra jellemző intézmények függetlenségét garantáló, illetve a kormány öntörvényű, már-már vállalati mélységű szabályozásban testet öltő gazdaságpolitikáját feladó lépések, s a kormányzat továbbra is elvi kérdésnek tekinti a széles körben vitatott egykulcsos szja-t" - fogalmaznak. Kérdésnek nevezik, hogy az IMF-tárgyalások során e témák milyen mélységben kerülnek terítékre.
Az IMF-megállapodás elhúzódása, illetve esetleges elmaradása esetén tartósan fennmaradó, netán tovább növekvő befektetői bizalmatlanságra kell számítani, ami a költségvetés számára hatalmas kamatkiadási többletekben, a gazdaság egésze számára tőke- és hitelhiányban, drága forrásköltségben, szélsőségesen ingadozó árfolyamban, túladóztatásban, lefelé menő keresleti spirálban jelenik meg - figyelmeztetnek. Egy megállapodás nélküli gazdaságpolitika azonban az óriási veszteségek ellenére mindaddig folytatható, ameddig a piac - például a magyar állampapírok iránti kereslet megszűnése formájában - nem kényszerít ki valódi fordulatot - fűzik hozzá.