"Az 1%-os GDP-csökkenés még nem recesszió"
A 2013-as költségvetés sarokszámain nem változtatott a kormány a tegnapi kormányülésen. Matolcsy György szerint a gazdaság idén stagnálni fog, "az év első felében lesz egy kis mínusz, a második felében érezhető lesz egy kicsi plusz".
Egyszer volt, hol nem volt, Matolcsy György gazdasági miniszter sajtótájékoztatót tartott a jövő évi büdzséről. A kiadási és bevételi oldalt a kormány második olvasatban 170 milliárddal emelte, 280 milliárdot várnak a tranzakciós illetékből - de még nem tudni pontosan, hogyan - és lesz kötelező nyugdíjbavonulás a közszférában. Részletek >>> |
A kormány mögött álló gazdaságpolitikai műhely azonban egészen sajátos módon használja a gazdasági terminusokat, ebbe maga a szakminiszter engedett belátást. Matolcsy szerint ugyanis a stagnálás azt jelenti, hogy a gazdaság 0, plusz/mínusz 1%-kal fog növekedni, vagyis recesszióról csak 1%-nál nagyobb GDP-visszaesésnél fognak beszélni, míg növekedésről 1% felett GDP-bővülés esetében.
Elemzők ugyanakkor két, egymást követő negyedév esetén, amikor a gazdaság zsugorodik már recesszióról beszélnek - ezt valószínűleg Magyarország sem fogja elkerülni.
Jövőre azonban 1,6%-os növekedéssel számol a kormány, Matolcsy mint mondta, beruházási fordulat fog bekövetkezni és Magyarország - ahogy Orbán Viktor miniszterelnök fogalmazott korábban - elindul a felemelkedés útján. Ehhez szükség lesz arra, hogy a német gazdaság tartsa magát, ismerte el Matolcsy, de szerint előbb fog a magyar gazdaság bővülni, minthogy az eurózóna válsága megoldódna.
Távolodunk a válságzónától
A miniszter kifejtette, hogy Magyarország idén eltávolodott az EU déli "válságövezetétől" és el kezdett felzárkózni a visegrádi országokhoz. Matolcsy szerint 2012 nagy eredménye, hogy 3% alá tudtuk szorítani a deficitet, ráadásul mindezt "saját erőből, egyedi tételek nélkül".
A "szerény beruházási fordulat" mellett a kormány azzal számol, hogy jövőre több uniós támogatást tud lehívni. 2011-ben ez 900 milliárd forint volt, idén 1400 milliárd, jövőre pedig 1600-1800 milliárdos uniós pénz érkezhet a gazdaságba. Az NGM ebbe nem számolja bele a mezőgazdaságnak nyújtott uniós támogatásokat (ez évente nagyjából 4-500 milliárd forint).
A deficit a kormány várakozásai szerint a GDP 2,2%-a lesz, de ezt már egyedi tételek nélkül éri el a költségvetés. A 170 milliárdos kiadásnövelést ezért kötötték össze a tegnapi kormányülésen egy ugyanekkora mértékű bevételnöveléssel, a hiány így 660 milliárd forint lesz. Matolcsy szerint a költségvetés elsődleges többlete 2%-os többletet mutat, de ebből nem vonnak le egyelőre messzemenő következtetéseket.
Újra sikeres lesz a harc az államadósság ellen
Tárgyalnak a Bankszövetséggel, de miről? Részletek >>> |
Az államadósság elleni harc folytatódik, a miniszter szerint az adósság GDP-hez mért aránya jövőre "újból csökkenni fog", 2013-ra 78%-ről 76%-ra. Mint mondta, erre jövőre csak 5 uniós ország lesz képes az Európai Bizottság prognózisa szerint, a csökkentés mértékét tekintve Magyarország a második legjobb mutatóval fog rendelkezni.
A költségvetést 299,4 forintos euróárfolyamon számolták, ebben sincs változás. Az inflációs előrejelzés továbbra is 4,2%. A fogyasztás tekintetében idén kisebb mínuszra számítanak, míg jövőre ez javulni fog és "kicsi plusz lesz belőle".
"Jövőre 3,9 milliónál is több embernek lesz munkája"
2013 Matolcsy szerint a foglalkoztatottság szempontjából egy "tartós folyamat következő állomása lesz", idén 80 ezerrel nőtt a munkahelyek száma, jövőre úgy számolnak, hogy 100 ezernél is több 8 órás munkahely jön létre (ebbe viszont még mindig jelentős hányadot, közel egyharmadot tesz ki a közmunkások aránya). Matolcsy szerint jövő év végére elérhetjük a 2000-es évek legjobb foglalkoztatottsági szintjét, vagyis több mint 3,9 millió embernek lesz munkája - ilyen utoljára 5-6 éve volt.
A kormány várakozásai szerint a folyó fizetési mérleg hiánya az idei 2% után jövőre a duplájára dagad.