Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Több időt kaphat Görögország a nemzetközi trojkától a kitűzött célok elérésére, több pénzre azonban aligha számíthat – idézte a Bruxinfo az Eurogroup pénteki ciprusi informális ülésén elhangzottakat.
Nem valószínű, hogy október első felében döntés születik a mentőcsomag következő részletének folyósításáról, mivel a nemzetközi hitelezők - az IMF, az Európai Unió és az Európai Központi Bank - ellenőrei addig nem fejezik be a második görög kiigazítási program végrehajtásáról szóló jelentést - mondta Jean-Claude Juncker.
A hitelezők a 130 milliárd eurós hitelcsomag következő, 31,5 milliárd eurós részletének folyósítása fejében egy 11,6 milliárd eurós pótlólagos megtakarítási csomagot vártak a görög kormánytól. A görög pénzügyminisztérium múlt héten válaszul egy 17 milliárdos eurós spórolási tervvel állt elő, amely azonban a trojka képviselői szerint több ponton aggályos.
Szamarasz bajban.
A reformok bevezetésének késése miatt azonban lehet, hogy Görögországnak el kell búcsúznia az újabb, sorban a harmadik részlettől. A ciprusi ülés előtt és után újságírók kérdésére több valutaövezeti pénzügyminiszter is kategorikusan kizárta azt, hogy több pénzt adjanak a görögöknek. Az viszont elképzelhető, hogy Athén új, meghosszabbított határidőket kap a program feltételeinek a teljesítésére, ha az államháztartási hiány a vártnál magasabb lesz. A cél az lett volna, hogy az államadósságot 2020-ra a GDP 120 százalékára szorítsák le.
Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója szerint Athén már eddig is óriási erőfeszítést tett, de ezen az úton kell tovább haladnia. Az adósság fenntarthatósága komoly probléma, az időtényező pedig az egyik opció, amit mérlegelni kell. A vezérigazgató hozzátette: biztatóan haladnak a tárgyalások a trojka és a görög kormány között, előrelépést értek el a költségvetési hézag kitöltésében, de mind a költségvetési konszolidáció, mind pedig a strukturális reformok terén többre van szükség.
Jannisz Szturnarasz görög pénzügyminiszter közleménye szerint a találkozó fő üzenete, hogy október végéig megpróbálnak mindent masnira kötni. „Közelednek az álláspontok a trojka és a kormány között, és az a célunk, hogy minél előbb befejezzük a tárgyalásokat” – közölte a görög pénzügyminiszter.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.