Az elmúlt két-három évben átlagosan megduplázódtak a bérek a balatoni kiemelt üdülőövezetben, a munkaerőhiány kezelhető, a balatoni vendéglátósok felkészültek a szezonra – mondta a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke. Hoffmann Henrik a mintegy 3 ezer turizmusban érdekelt balatoni vállalkozót tömörítő Szövetség tagságának visszajelzéseire hivatkozva cáfolta azokat a híreket, miszerint akár egymillió forintos havi fizetést is el lehet érni a Balatonnál.
A Népszava korábbi cikkében azt írta, a nagyobb éttermek akár havi 800 ezer-1,2 millió forintot is kínálnak internetes hirdetéseikben egy szakácsnak egy hónapra – plusz szállást és ellátást –, a szakképzett pincérek pedig 500-700 ezer forinttal kalkulálhatnak jobb helyeken. Sőt, a legtöbb helyen már a papírt sem kérik, csak a tapasztalatot nézik: Balatonfüreden akad egység, ahol kétezer forintot kap óránként egy több szezonban bizonyított pultos.
Durva drágulás: idén 500 forint alatt nincs lángos a Balatonnál A sörért is többet kell majd fizetnie a nyaralóknak. További részletek >>> |
A BTSZ elnöke szerint azonban még félmilliós fizetést is kevés helyen adnak, de százezreket meg lehet keresni kemény munkával – mondta. Hoffmann Henrik szerint – főként az áfacsökkentésnek köszönhetően évente 10-20 százalékot emelkedtek az elmúlt években, mára megközelítve a nyugati bérszínvonalat: a szakácsok, séfek fizetése akár meg is duplázódott, egy szállodai szobaasszony három évvel ezelőtti 120 ezer forintos havi fizetése pedig ma már 200 ezer körül alakul.
Jó szervezéssel bármi megoldható?
Az áfacsökkentés, a forgalom- és a fizetőképes kereslet növekedésének is köszönhetően javult a vendéglátás jövedelmezősége és emelkedtek a bérek, ez a trend pedig a következő években is fenntartható marad – tette hozzá.
A Szövetség elnöke elmondta, a Balaton mára európai összehasonlításban az egyik legkomplexebb, ár-értékarányban is az egyik legversenyképesebb üdülőhellyé vált. Ennek is köszönhető, hogy az év első 3 hónapjában több mint 17 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák száma az üdülőrégióban. Hoffmann Henrik szerint a munkaerőhiány országos jelenség, amely a balatoni szezon miatt erősebben jelentkezik, a tapasztalatok alapján azonban ezt eddig minden évben meg tudták oldani jó szervezéssel, valamint betanított, átképzett, és diákmunkásokkal.
Hozzátette: A munkaerőhiánynak csak részben oka a külföldre vándorlás, a probléma okai között van, hogy a szakmák elveszítették becsületüket, valamint az, hogy nőtt a turisztikai vállalkozások száma, ami több munkaerőt igényel – mindezen azonban a javuló fizetések változtatni fognak.
A Balatonnál nyaralók így jelentős áremelkedéssel számolhatnak: a lángosért a korábbi években jellemző 300-400 forint helyett az idén akár 500 forintot is elkérhetnek, a pluszfeltét pedig további 200-300 forinttal is megdrágítja. Az olcsóbb söröket 400 forint körül adják, a félliteres ásványvízért 200 forintot is elkérhetnek. További részletek >>>