4p
Az új nacionalizmus - amelyet Trump képvisel az Egyesült Államokban, Orbán Magyarországon, Bolsonaro Brazíliában és Abascal Spanyolországban - fokozatosan emeli be a hadsereget a nagypolitikába. A világ tényleg sodródik a katonai „megoldások” felé? Káncz Csaba jegyzete.
Orbán Viktor és Donald Trump a NATO brüsszeli csúcsértekezletén 2018. júliusában. Eredeti kép: MTI Fotó - Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

A hidegháború végét követő 30 éves viszonylagos nyugalom után a nagyhatalmak konfrontációja élesedik, ahogyan a nemzetközi jog uralma is egyre foszladozik. Visszatérnek a történelem démonai és a sokasodó, megoldatlan geopolitikai, pénzügyi és ökológiai problémák „kezelésére” egyre több ország autokrata vezetése emeli be maga mellé a hadsereget.

USA

Donald Trump 2017. januári beiktatásán – a tradícióktól eltérve - váratlanul megjelent, és az elnök mögött felsorakozott 10 katonatiszt, a különböző fegyvernemeket képviselve. Trump elnöki hatalomátvételét előkészítő csapat egyik tagja eredetileg tankok és rakéták felvonulását javasolta a beiktatási ceremóniára. Elnöki beiktatása óta Trump fokozatosan vonja el a forrásokat a diplomáciát képviselő külügyminisztériumtól és srófolja a csillagos égbe a katonai megoldásokra hivatott Pentagon költségvetését.

Egy volt CIA-elemző - jelenleg pedig a Johns Hopkins Egyetem professzora – kalkulációi szerint az amerikai katonai költségvetés mára átlépte az évi egy ezermilliárd dollárt. Melvin Goodman ugyanis a hivatalos 750 milliárd dolláros Pentagon költségvetés mellé teszi még a hírszerzés (70 milliárd), a belbiztonsági minisztérium (70 milliárd), az energiaügyi minisztérium (30 milliárd, jó része a nukleáris erőkre fordítódik) és a veteránok (200 milliárd) büdzséjét is.

Magyarország

A rendszerváltás óta pártrendezvényen először vettek részt egyenruhás katonatisztek vasárnap a miniszterelnök évértékelőjén. A Havril András, Deák János és Fodor Lajos volt vezérkari főnökök, valamint Böröndi Gábor, Mihócza Zoltán és Korom Ferenc tábornokok a Fidesz pártalapítványának rendezvényét katonai egyenruhájukban hallgatták végig.

Márpedig ez törvénysértő, hiszen az 1993-as honvédelmi törvény kimondja: katona pártrendezvényen egyenruhát nem viselhet. Orbán Viktor az értő fülek számára elbújtatta beszédében a területi revízió jegyében fogant, egy régi dalból kiemelt, ludovikás tiszti köszöntést: „Legyen úgy, mint régen volt!” Amire a rituálé szerinti válasz az volt: „Mindörökké! Adja Isten!”

Brazília

Jair Bolsonaro 2019 január. elsejei beiktatásán egyetlen EU-s vezető vett részt – a magyar miniszterelnök. A brazil elnök folyamatosan militarizálja Dél-Amerika legnagyobb államának vezetését, és mára a 22 tagú kormány 9 tagja katonatiszt. Ebbe nem számít bele Hamilton Mourao alelnök, aki nyugdíjas tábornok.

Brazília egy puccsot követően 1964-től 21 teljes éven keresztül állt katonai irányítás alatt, amely a hidegháború évei alatt az Egyesült Államok támogatását is élvezte. A katonai rezsim uralma alatt mintegy 500 politikai fogoly halt meg vagy tűnt el nyomtalanul, ezreket pedig válogatott kínzásoknak tették ki a Kondor Művelet keretében kiképzett vallatók.

Spanyolország

Két hete Rómában a magyar miniszterelnök kijelentette, hogy erősen reméli, az Európai Néppárt befogadja majd a spanyol Vox pártot. A szélsőjobboldali Vox vezetője, Santiago Abascal cserébe leszögezte: „szimpatizálunk Orbán Viktor álláspontjával, aki egyre inkább az új Európa vezetőjének tekinthető”.

Abascal korábban nyilvánosan védte meg Francisco Franco fasiszta hadseregének tetteit. A Vox a tavalyi általános választásokon 5 nyugdíjas katonatisztet indított jelöltként.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
Makro / Külgazdaság Hogyan jöhet ki Magyarország a vámháborúból?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 15:11
Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Emellett szó esett napjaink talán legnagyobb hazai botrányáról, az MNB-alapítványok ügyéről.
Makro / Külgazdaság Szentségtörést fontolgatnak az unióban az orosz gázzal
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 12:49
Tabutémát feszegetnek uniós cégvezetők: mégiscsak kéne orosz gázt venni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG