Molinót feszít ki egy ipari alpinista a március 15-i ünnepi műsor előkészületei során a Magyar Nemzeti Múzeum oszlopaira 2017. március 14-én. MTI Fotó: Szalai Eszter |
A nagyobbik német kormánypárt (CDU) ma tanácskozik a Fidesz és a Néppárt pattanásig feszült viszonyáról. Töréspontig jutott Orbán és a CDU viszonya és a német pártnak most arról kell határoznia, hogy túlad-e az engedetlen magyar vezetőn. Orbán ráadásul a korábbi szívélyes viszony után tehertétellé vált nemcsak a bajor CSU, de Kurz osztrák kancellár számára is, és a konfliktus mára törést okozott az Európai Néppártban.
A Néppárt válsága
Manfred Weber, az európai konzervatívok strasbourgi frakcióvezetője utolsó próbálkozásként személyesen próbálja elsimítani az ellentéteket a pártcsalád és Orbán között azzal, hogy a héten Budapestre zarándokol. Weber a megalázkódó útjával újonnan bizonyítja, hogy alkalmatlan az EU Bizottság vezetői posztjára, hiszen Orbán az elmúlt időszakban már számos esetben szándékosan félrevezette a Néppárt vezetését, elég csak a CEU ügyére gondolni.
Weber a múlt héten hárompontos ultimátum teljesítésétől tette függővé, hogy a Fidesz az európai középjobb tagja maradhasson, amely pontok már önmagukban mutatják a Weber- és Joseph Daul-vezette Néppárt súlyos válságát. Valóban, a Fidesz kizárását követelő 13 tagpárt levele csupán részben szól a magyar kormánypártról. Ahogyan a német közszolgálati Deutsche Welle szerzője kifejti, a levelek egyben bizalmatlansági indítványnak is számítanak Weberrel és Daullal szemben, akik túl sokáig adtak hiszékenyen politikai védőernyőt annak az Orbánnak, aki mára Európa egységére jelent nagy veszélyt. A szerző szerint nemcsak Orbánnak járt le az ideje a Néppártban, hanem legfőbb ideje, hogy Weber és Daul is vegye a kalapját.
Kitünő időzítés
Káncz Csaba |
A kirakatban tehát még folyik a huzakodás és az üzengetés, de a színfalak mögött a jelek szerint már valójában megszületett a döntés. Orbán, a Fidesz vezérkar és a párt kemény magja mára felismerte, hogy a magyar kormánypárt pozíciója jóvátehetetlen károkat szenvedett el a Néppártban a plakátkampány következményeként. Ezért megelőző csapásként és a lerombolt imázs visszaszerzésének céljával valószínűleg inkább a Fidesz jelentheti be a kilépést, ezt pedig minden bizonnyal március 15-én fogja megtenni.
Az időzítés a hazai kormánypárt szempontjából kitünő lenne, hiszen a nemzeti szabadságharc ünnepén tudna újra beledöfni egyet a brüsszeli bürokratákba és a Soros-pártiak egyesületévé züllött Néppártba. Ráadásul Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is beszédet mond a Budapesten aznap, minden bizonnyal kiemelve a két szabadságszerető nép örök küzdelmét az ármányos külvilággal szemben.
Hazánk szempontjából mindenesetre a mostani vita döntő pillanatban robbant ki, hiszen ha Magyarország tényleg elveszti az EP legnagyobb pártcsaládjának támogatását, akkor meggyengülnek a pozíciói a következő európai költségvetési ciklus (2021-27) költségvetési tárgyalásain.
Káncz Csaba jegyzete