Nikola Gruevski (EPA/GEORGI LICOVSKI) |
A 2006 és 2016 között macedón miniszterelnökként uralkodó nacionalista-populista Nikola Gruevski kedden politikai menedékjogért folyamodott Budapesten. Uralkodása alatt Gruevski fokozatosan és szisztematikusan erodálta el az ország alig ébredező demokratikus berendezkedését. Korrupciós ügyek tömkelege maradt kivizsgálatlan (a sajátjai kiváltképpen), a szabad sajtó lehetőségeit beszűkítette, az alkotmányos ellensúlyt képező intézményeket pedig lebénította. Valljuk be, egészen ismerősek ezek a macedón intézkedések. Gruevski lépése a nemzetközi politikában rendkívül kényesnek számít, már csak azért is, mert mind ő, mind a magyar miniszterelnök Putyin bizalmasának számítanak.
A stratégiai szövetséges
A Fidesz tavaly aktívan kampányolt Gruevski mellett, az önkormányzati választások egyik kampányeseményén, Ohrid városában Németh Zsolt és Gulyás Gergely beszédet is tartott. Azt a választást végül elveszítette Gruevski pártja. A macedón bíróság Gruevskit májusban ítélte két év börtönre korrupció vádjával, de a börtönbe vonulás helyett inkább szövetségeséhez menekült.
A macedón hatóságok tegnap 30 napos őrizetbe vették Mile Janakieszki volt közlekedési minisztert és Kiril Bozsinovszkit, a kormány egykori főtitkárát, mert úgy ítélték meg, fennáll a veszélye annak, hogy ők is megszökhetnek az országból. Janakieszki több ügyben is vád alatt van, amelyek közül a legprominensebb a „Titanik” fedőnevű akció, amelyben ő, Gruevski és még 10 másik gyanúsított választási csalásra szövetkeztek. Janakieszki őrizetbe vételekor élesen bírálta Gruevski menekülését, mivel szerinte az negatívan fogja befolyásolni azokat bírósági ügyeket, amelyben mindketten gyanúsítottak.
Egy macedón bíróság két hete vette zár alá Gruevski pártjának 69 ingatlanát egy átfogó pénzmosási nyomozás keretében. Az arcátlan lopásoknak köszönhetően mára a párt Európa egyik leggazdagabbja lett, csupán ingatlanvagyona eléri a 200 milliárd forintos értéket.
Orbán az orosz érdekekért a Balkánon
Káncz Csaba |
A Gruevski-féle ellenzéki párt híveinek a magyar miniszterelnök június 2-án videóüzenetet küldött. Ebben Orbán – a magyar nemzeti érdekkel szembemenve - támogatásáról biztosította a pártot azon törekvésében, hogy megakadályozza Macedónia névváltoztatását és ezzel a kiegyezést Görögországgal. Orbán tehát azért lobbizott, hogy Macedónia ne csatlakozzon az euróatlanti szövetséghez és ezzel gyakorlatilag dekonspirálta magát, mint orosz befolyásolási ügynök (agent of influence). Athén több orosz diplomatát ki is utasított júliusban ebben a forró geopolitikai játszmában.
Ezzel egyidőben magyar kormánypárti médiacégekhez köthető befektetők jelentek meg a Gruevskit támogató macedóniai médiavállalatokban. Az egyik hazai ellenzéki párt külügyi vezetője írta meg nemrég, hogy „Nyugati diplomáciai körökben gyakori téma, hogy a pénzforrások mögött, amelyek révén Orbán oligarchái Macedóniában, Szlovéniában s egyebütt szélsőjobbos médiavilágot teremtenek, bizony Moszkva áll”.
Káncz Csaba jegyzete