4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország az Eurostat élelmiszerárakról szóló statisztikáját elnézve viszonylag olcsó országnak tűnik, ám az átlagfizetéseket jobban megnézve már nem ennyire egyértelmű a kép. Kik keresnek nálunk jobban és fizetnek közel ugyanannyit az élelmiszerekért? Milyen termék árát tekintve van Magyarország a legolcsóbbak között?

Nem meglepő módon óriási árszínvonalbeli különbségek vannak az EU egyes tagállamai között, a legolcsóbbnak számító Romániához képest Dániában majdnem kétszer ugyanannyit kell kifizetni ugyanazért a kosár élelmiszerért. Magyarország ebből a szempontból az olcsóbb középmezőnyben van, ugyanis az uniós átlag 84 százalékának megfelelő összeget kell elköltenünk élelmiszerekre.

Hogy állunk a környező országokhoz képest?

Az Eurostat térképet is készített az egyes országok árszínvonaláról, amelyből meg lehet nézni, hogy mely országokban van hasonló, vagy közel azonos árszínvonal, mint itthon.

Árszínvonalak az egyes tagországokban (Forrás: Eurostat/Privátbankár.hu)

Ahogy az a térképen is látszik, a hivatal szakértői Magyarországot a "kevesebb, mint 20 százalékkal az uniós átlag alatt" kategóriába sorolták, ebbe a csoportba tartozik még szerintük Horvátország, Szlovénia, Szlovákia, Csehország, Spanyolország, Portugália, Litvánia, Lettország, Észtország, és az Egyesült Királyság is. Ha ezeknek az országoknak az árszínvonalát egymáshoz viszonyítjuk, az egy grafikonon ábrázolva a következőképpen néz ki:


Ebből a szempontból Magyarország alapvetően a kategória második felébe, az olcsóbb országok közé kerül, és ha az elmúlt évek árszínvonalának változását nézzük, akkor az látszik, hogy, egy átlagos bevásárlás ára lassan, de biztosan emelkedett az elmúlt években. Hasonló eredményre jutottunk a Privátbankár.hu Árkosár felméréseiben is. >>>


Hogy alakulnak a fizetések az árszínvonalhoz képest?

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hazaival egy kategóriába tartozó országokban hogy alakulnak az átlagos keresetek, hiszen nem mindegy, hogy a hasonló élelmiszerárakat mekkora fizetésből kell finanszírozni.

Mivel az Eurostatnál még csak töredékesen állnak rendelkezésre 2018-as adatok, a keresetek összehasonlításakor a 2017-es adatokat hasonlítottuk össze. A háztartások mediánjövedelméről szóló statisztika éves adatokat dolgoz fel, és végig euróban számol. (A cikk egy korábbi változatában azt írtuk, hogy átlagjövedelemről van szó, de valójában az Eurostat mediánjövedelemről szóló statisztikájával dolgoztunk.)


Az általunk készített grafikonon az látszik, hogy a vizsgált időszakban Magyarországon jutott a legalacsonyabb bevétel egy háztartásra. A hazaihoz leghasonlóbb élelmiszer-árszínvonalat Csehországban és Litvániában mértek, de ezekben az országokban a háztartások bevétele érezhetően magasabb volt, mint itthon, hiszen amíg itthon 4993 eurós bevételre tett szert egy átlagos háztartás egy év alatt, addig Csehországban 8282, míg Litvániában 6135 euróra.

A legnagyobb eltérés Szlovéniában és Spanyolországban látszik, hiszen itt a bevásárlás az uniós átlag 94,7 illetve 94,9 százalékába kerül, ugyanakkor a háztartások évente 12 713, illetve 14 207 eurós bevétellel számolhattak - azaz ezekben az országokban arányosan olcsóbbak az élelmiszerek, mint itthon.

A legnagyobb eltérések termékekre bontva

Érdekes megnézni a statisztikának azt a részét is, ahol az Eurostat bemutatja, hogy egyes termékeket mely tagállamokban lehet a legolcsóbban, illetve a legdrágábban beszerezni. Nem meglepő az, hogy döntő többségében sokkal olcsóbbak a kelet-európai országok a nyugati tagállamoknál.

Kenyérfélék – a legjobban itt azok járnak, akik Romániában vásárolnak ilyen termékeket, hiszen az árak átlagosan az EU-s mutató 54 százalékának felelnek meg, míg a legdrágábban Dániában vásárolhatunk kenyérféleket, az uniós átlagár több mint másfélszereséért

Húsfélék – Romániában és Lengyelországban lehet ezeket a legolcsóbban megvásárolni (63 százalék), míg a legtöbbet Ausztriában (146 százalék) kell fizetni

Tejtermékek és tojás – ezek a legolcsóbbak Lengyelországban (71 százalék), míg a legdrágábbak Cipruson (136 százalék)

Alkoholos italok – ezek Bulgária és Románia mellett (74 százalék) Magyarországon (77 százalék) a legolcsóbbak, míg a legdrágábbak Svédországban (152 százalék) Írországban (177 százalék), valamint Finnországban (182 százalék) voltak

Dohányáruk – a legnagyobb eltérések egyértelműen ezen a területen mutatkoztak, hiszen a legdrágább országban négyszer annyit kell fizetni egy doboz cigiért (Egyesült Királyság – 204 százalék), mint a legolcsóbban (Bulgária – 49 százalék).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG