A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően, változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot, így az most is 0,9%-on áll. A döntést követően több hazai elemző is arra hívja fel a figyelmet: a Brexit miatti kivárás nem is nagyon hagyott más lehetőséget az MNB-nek, ráadásul a Tanács már májusban jelezte, hogy lezártnak tekinti a kamatcsökkentési ciklust.
"Az MT részéről az óvatosság indokolt, hiszen a csütörtökön tartandó népszavazás a Brexitről izgalomban tartja a piacokat, így a nemzetközi befektetői hangulat bármikor elromolhat, ami a magyar piacra is átcsordulhat. A stabil és kiszámítható jegybanki kamatpolitika segít a forint árfolyamában és a magyar államkötvényhozamokban látott ingadozásokat mérsékelni. Várakozásunk szerint az alapkamat az év végéig változatlan maradhat" - véli Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
Júliusban valami szokatlan jöhet
Ennél érdekesebb, hogy az Erste szerint a következő hónapokban az alapkamatról átkerülhet a fókusz más, nem-konvencionális eszközökre, amelyeknek a segítségével a Magyar Nemzeti Bank tovább lazíthatja a pénzügyi kondíciókat. Erre legkorábban júliusban kerülhet sor, miután a Moody’s nyilvánosságra hozta döntését arról, hogy Magyarországot visszaemelte-e a befektetésre ajánlott kategóriába. Várakozásunk szerint a Fitch-hez hasonlóan a Moody’s is felminősíti idén Magyarországot – ha nem júliusban, akkor a novemberi időpont alkalmával.
A Takarékbank elemzése is arra jut: a jövő év végéig várhatóan változatlanok maradnak a kamatok, miközben a bankközi kamatok (BUBOR) irányadó jellege erősödhet.
Mi lesz a forinttal?
Az Equilor elemzése a forint árfolyamára bővebben is kitér. Azt írják: a kockázati étvágy csökkenése sem okozott nagy változást, az euróval szemben továbbra is 317-318 között látható egy kiemelten fontos ellenállási tartomány. Brexit esetén a nyári időszak második felében egy új kereskedési sáv kijelölésére számítunk, megközelítőleg a 318-323-as szintek között. Erre szolgálhat apropóul egy amerikai kamatemelés, vagy erősebb Fed-nyilatkozat, illetve a Moody's nemleges döntése a felminősítés ügyében. Ha a brit döntés a maradás mellett szól majd, és megszületik a második befektetésre ajánlott minősítés is július elején, akkor a tavaly nyár óta érvényes kereskedési sáv alját, a 307-es régiót tesztelheti hazai devizánk.