Az első negyedévben 10,3 százalékkal többet költöttek a magyar cégek fizetésekre a tavalyi év azonos időszakához képest - írja az Eurostat jelentése alapján a Világgazdaság.
A napilap cikke szerint az unión belül ez a harmadik legmagasabb növekedés volt, nálunk nagyobb emelkedést csak Romániában (12,7 százalék) és Lettországban (11,2 százalék) volt. Az uniós átlag 2,7 százalék volt.
Nem nőttek a terhek
Mivel a munkára rakódó terhek nem növekedtek, sőt a járulékcsökkentés miatt alacsonyabb lett az adóék is, ezért a költségek emelkedése a nettó bérek növekedésében csapódott le. A béremelkedés 12,8 százalékos volt, míg az egyéb költségek 0,7 százalékkal csökkentek. A szektorális bontásban nagy eltéréseket nem figyelhetünk meg: a legjobban az építőipar bérköltsége emelkedett (10,7 százalékkal), az iparban a ráfordítások 9.4 százalékkal lettek magasabbak, a szolgáltató szektorban pedig 9 százalékos bővülést mutattak.
A KSH utolsó adata szerint a márciusi 11,3 százalékos növekedéssel együtt 11,6 százalékkal nőttek a keresetek az év első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. Márciusban és az első negyedévben a reálkereset emelkedése 9,1, illetve 10,2 százalékos volt éves összehasonlításban. Az első negyedévben a bruttó átlagkereset 316 268 forint volt, a nettó 210 318 forintot tett ki a családi kedvezmény nélkül, illetve 218 900 forintot azzal együtt. A KSH csütörtökön közli a keresetek január-áprilisi alakulását.