Donald Trump (Kép forrása: EPA/Mark Lyons) |
Tegnap volt 100 esztendeje, hogy a brit csapatok behatoltak Jeruzsálembe, miután azt három hetes ostrom után elfoglalták az ottomán erőktől. Az akkori brit miniszterelnök, David Lloyd George kijelentette, hogy Jeruzsálem bevétele „egy karácsonyi ajándék volt a britek számára.” Nos, egy évszázaddal később a belpolitikailag ellehetetlenült Trump egy huszárvágással Jeruzsálemet ismerte el az USA részéről Izrael fővárosának, hogy ezzel konszolidálja saját bázisát a fanatikus evangéliumi keresztények és multimilliárdos pro-izraeli donorjai körében.
Trump Amerika érdekei ellen
A döntés világszerte felháborodást okozott, de talán az egyik legfontosabb aspektus még nem került kimondásra: az, hogy Trump ezzel a lépésével súlyosan megsértette az Egyesült Államok nemzeti érdekeit is. A lépés a következő pontokon megy szembe Amerika diplomáciai és nemzetbiztonsági érdekeivel:
- fellobbantja az Amerika-ellenes érzelmeket szerte a muszlim világban és Washington szövetségeseit – köztük Jordániát és Egyiptomot - lehetetlen helyzetbe hozza. Erdogan török elnök terrorista államnak nevezte Izraelt, a maláj védelmi miniszter pedig szívesen küldene katonákat Jeruzsálem "megvédésére".
- a mérsékelt palesztinokat 20 éven keresztül azzal hitegették, hogy a tárgyalásos rendezés végül kifizetődik. Trump lépése azt sugallja, hogy aki ebben hitt, az menthetetlenül naiv.
- Azzal, hogy Trump behódolt az izraeli jobboldalnak, ellehetetlenítette Amerika pozícióját, mint pártatlan közvetítő az izraeli-palesztin konfliktusban. Valóban, az Arab Liga magyar idő szerint vasárnap hajnali kettőkor elfogadott határozata alapján az Egyesült Államok "visszalépett attól, hogy szponzora vagy brókere legyen egy békemegállapodásnak".
- Trump lépése kihúzta a szőnyeget az izraeli mérsékelt erők alól is, akik most gyakorlatilag nevetség tárgyai lettek.
Budapest magára maradt Európában
A nemzetközi botrány kapcsán érdemes röviden megvizsgálnunk, hogy miképp vizsgázott a 2014-ben szétzilált magyar külügyminisztérium. Nos, Budapest múlt szerdán megtorpedózta azt az EU azon közös nyilatkozatának elfogadását, amelynek keretében a tagállamok közösen elítélték volna Washingtont, amiért az Jeruzsálembe telepíti át nagykövetségét. Budapest mellett Prága is jelezte múlt héten Brüsszelben, hogy szakítva az EU-s szolidaritással nagykövetségüket Tel-Avivból Jeruzsálembe akarják helyezni.
De Federica Mogherini EU külügyi főnök később bejelentette, hogy Prága mégsem követi Washington. Adódik a kérdés, hogy akkor Budapest az EU-ban egyedüliként követi Trumpot és helyezi át nagykövetségét Jeruzsálembe? Halkan kérdezzük meg azt is, hogy miképpen fog alakulni ezek után Orbán és Erdogan példátlanul szoros viszonya?
Megmentettük Jeruzsálemet?
Bár a hazai kormányzat egyre mélyebben hallgat ezekről a robbanásveszélyes kérdésekről, különösen a Fehér Ház páratlan nemzetközi elszigetelődését látva, a kormányközeli média elképesztő próbálkozásokat tesz, hogy eladja a magyar diplomácia lépését a híveknek. A 888.hu múlt pénteken tette közzé a „Magyarország megmentette Jeruzsálemet a brüsszelitáktól” (sic) című írást. Miután felocsúdunk a cím által keltett döbbenetből, nézzük a meglehetősen zilált tartalmat.
Az írás szerint „kiderült, hogy a háttérben a Jeruzsálemért Magyarország szinte mindenkinél többet tett ügyért (sic) az EU-ban. Többek között a magyar képviselet megvétózta a brüsszeliták által összetákolt, Izraelt és Amerikát is elítélő közös nyilatkozatot.” Rejtély, hogy a 888.hu honnan szedte Izrael elítélését a „brüsszeliták” által.
A cikk egyik alfejezetének címe szerint „Brüsszel már megint puhapöcsű”. Ehhez a szakmai és etikai szinthez tényleg nincsen mit hozzátennünk. De ha az iszlám terror a Trumpot támogató hazai döntés kapcsán ne adj’ Isten elérne Budapestre, akkor visszatérünk a kérdésre.
Káncz Csaba jegyzete.