4p
Órákkal Trump szerencsétlen megszólalása után a pakisztáni jegybank közleményben jelentette be, hogy azonnali hatállyal zöld utat adott a kínai jüan használatának a kétoldalú kereskedelem és befektetések területén. Peking engedélyt kapott egy haditengerészeti bázis kiépítésére is. Ez óriási áttörés Kína számára, amely tavaly nyáron nyitotta meg első külföldi katonai bázisát Kelet-Afrikában.
Donald Trump amerikai elnök (Fotó forrása: MTI/AP/Evan Vucci)

Az elmúlt napokban elképesztő ütemben fordult válságba az Egyesült Államok és Pakisztán közötti katonai és diplomáciai kapcsolat. Tegnap már arról érkeztek jelentések, hogy az iszlámábádi kormányzat fontolóra vette az Afganisztánba irányuló amerikai katonai szállítások megakadályozását a pakisztáni területeken.  Márpedig Afganisztánban 20 ezer külföldi katona állomásozik és a pakisztáni szárazföldi szállítási útvonalak nélkülözhetetlenek.

Eszkalálódó feszültség

De hogyan jutottunk idáig? Hiszen évtizedeken keresztül Pakisztán számított Washington fő szövetségesének Dél-Ázsiában. De az elmúlt években az USA „globális stratégiai partnerséget” kötött a gazdasági nagyhatalommá vált Indiával, azon fő céllal, hogy Új Delhit a Kína-ellenes nyugati katonai-stratégiai offenzíva egyik frontállamává tegye Japán és Ausztrália mellett. Narendra Modi három és fél éve tartó miniszterelnöksége alatt ez a szövetség csak tovább erősödött, és ma már az indiai katonai bázisok nyitva vannak amerikai harci gépek és hadihajók előtt műszaki javítások és feltöltés céljára.

Ehhez jött még Peking ’Egy Övezet Egy Út’ (OBOR) terve, amely pakisztáni területeken is áthaladna, megakadályozva az esetleges Kína elleni tengeri blokád hatékonyságát egy katonai konfliktus esetén. Max Tillerson amerikai külügyminiszter múlt októberi pakisztáni látogatásán már súlyos figyelmeztetést, sőt egyenesen ultimátumot intézett vendéglátói felé. Kijelentette, hogy túl sok terrorista szervezet talál menedéket az országban és ez elfogadhatatlan. Valóban, Pakisztán területén már lassan négy évtizede 2.7 millió afgán menekült él és közöttük könnyedén megbújnak a terrorcsoportok.

A diplomácia nem dilettánsoknak való

Káncz Csaba

Trump elnök aztán a maga faragatlan stílusában egy hete Twitter-üzenetben hozta Pakisztán tudomására, hogy Washington az elmúlt 15 évben „ostoba módon” 33 milliárd dollár segélyt nyújtott az országnak, de cserébe nem kapott mást, csak „hazugságot és csalást” – ezért felfüggesztik a katonai segélyezését az országnak. Pakisztánnál elszakadt a cérna és fénysebességgel nyitotta meg kapuit Peking előtt stratégiai területeken. Valóban, a nemzetközi diplomácia nem díjazza a gyerekszoba hiányát és nem ismeri el a Twittert, mint két állam közötti nyílt üzengetés és fenyegetőzés csatornáját.

Órákkal Trump szerencsétlen megszólalása után a pakisztáni jegybank közleményben jelentette be, hogy azonnali hatállyal zöld utat adott a kínai jüan használatának a kétoldalú kereskedelem és befektetések területén. Iszlámábád azt is kiszivárogtatta a kínai sajtónak, hogy Peking engedélyt kapott egy haditengerészeti bázis kiépítésére. Ez óriási áttörés Kína számára, amely tavaly júliusban nyitotta meg első külföldi katonai bázisát a kelet-afrikai Dzsibutiban.

Kínai katonai megfigyelők szerint a pakisztáni tengerparton fekvő Gwadar kikötője Peking számára óriási geostratégiai jelentőséggel bír. A kínai olajtankereket felügyelő hadihajók mostantól az Indiai-óceánon egy logisztikai és karbantartó bázishoz jutottak. Amerikai beszámolók szerint Peking belekezd egy másik támaszpont kiépítésébe is a Jiwani félszigeten, amely közelebb van az iráni határhoz. Ezen támaszpont biztonsági zónájának létesítéséhez ráadásul szükség lesz helyi lakosok kitelepítésére is – de ezek szerint az új felállásban már ez sem jelenthet akadályt.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG