4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Európa még nem ébredt rá arra, hogy Washington a színfalak mögött már kinézte magának Európa északnyugati peremvidékét és rá akarja tenni a kezét az Egyesült Királyságra, Izlandra és Grönlandra. Trump számára a NATO és az EU zéró jelentőséggel bírnak és einstandolni akarja azt az észak-atlanti szigetcsoportot, amely ránéz az arktikus térségre. Káncz Csaba jegyzete.
EPA/ERIC THAYER / POOL

Csakúgy, mint az 1881 és 1914 között lezajlott ’Hajsza Afrikáért’ kampány során, amikor az európaiak pár évtized alatt 10 százalékról 90 százalékra növelték gyarmati uralmuk kiterjedését a fekete kontinensen, most az arktikus térségért indult meg a kíméletlen versenyfutás az oroszok, kínaiak és amerikaiak között. Miképpen 140 éve, a terület leigázása most is ellenőrizetlenül zajlik, figyelmen kívül hagyva az őslakosok érdekeit és a természeti környezet érzékeny egyensúlyát. Jól jelzi az új korszak hangulatát, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter májusi beszédében az arktikus térséget „a globális hatalmi versenyfutás arénájának” nevezte.

Trump haditerve

Márpedig Washington későn ébredt, és csupán tavaly májusban jelentette be, hogy az amerikai haditengerészet feléleszti a költségvetési kiadások lefaragása miatt 2011-ben kispadra ültetett Második (Atlanti) flottát, arra hivatkozva, hogy Oroszország egyre „erőteljesebb” az észak-atlanti térségben. Az amerikai haditengerészet műveleti vezetője, John Richardson szerint a flotta feladata lesz az USA keleti partjainak, valamint az Atlanti-óceán egész északi részének védelme. Tavaly tavasszal a Pentagon nagy nehezen újraindította hadgyakorlatait is az arktikus térségben.

De a jelek szerint Európa még nem ébredt rá arra a tényre, hogy Washington a színfalak mögött kinézte magának Európa északnyugati peremvidékét és rá akarja tenni a kezét az Egyesült Királyságra, Izlandra és Grönlandra. Trump elnök számára a NATO, az EU és egyáltalán a nemzetközi szerződések zéró jelentőséggel bírnak és einstandolni akarja azt az észak-atlanti szigetvilágot, amely ránéz az arktikus térségre. Nem véletlen, hogy Trump és nemzetbiztonsági tanácsadója teljes vállszélességgel támogatja az Egyesült Királyság kizuhanását az EU-ból. Az sem véletlen, hogy Mike Pence alelnök éppen a múlt héten látogatott Izlandra, hogy az amerikai csapatok visszatéréséről tárgyaljon.

Grönland katonailag már kipipálva

Mint ahogy az sem volt véletlen, hogy Trump éppen a múlt hónapban kérte a 2 166 000 négyzetkilométeres Grönland eladását Dániától. Nem ismert széles körben, de miután a náci Németország lerohanta Dániát, az amerikai csapatok birtokba vették Grönlandot, megelőzve, hogy ott Berlin repteret építhessen és onnan esetleg amerikai városokat bombázhasson. A háború végén Truman elnök 100 millió dollárnyi (mostani áron 1.3 milliárd dollárnyi) aranyat ajánlott Grönlandért, amelyet Koppenhága elutasított.

De a két ország Grönland északi részén már a világháború alatt létrehozta a Thulei Légibázist, amely napjainkban főképp űrvédelmi feladatokat lát el, köztük az ellenséges ballisztikus rakéták észlelését.  A légibázis az USA legészakibban fekvő támaszpontja és egyben az egyetlen, amely az Északi Sarkkör fölött helyezkedik el.

S noha Trump augusztusban ajtóstól akart a házba rontani, Washingtont természetesen nem tántorítja el az elképedt dán visszautasítás. Jövő évben hét fővel újranyílik az amerikai konzulátus a szigeten (1940 és 1953 között működött korábban) és az amerikai külügyminisztérium már a napokban kinevezett egy kizárólag grönlandi ügyekkel foglalkozó diplomatát a koppenhágai amerikai nagykövetségre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Januárban újra alaposan beindult az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 08:31
2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Makro / Külgazdaság Magyarország maradt az Európai Unió legkorruptabb tagállama
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 06:39
Egy pontot rontott Magyarország a Transparency International korrupcióérzékelési listáján, így maradt az Európai Unió legkorruptabb tagállama.
Makro / Külgazdaság Kritikus alkotmánykiegészítéstől kell tartania Trumpnak?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 19:16
Anthony Scaramucci ugyan mindössze 11 napot szolgált Donald Trump előző kormányában, ám a főnökéről szerzett tapasztalatai alapján az új elnök eltávolítását javasolja mentális gondjaira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Megint változnak az üzemanyagárak, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 18:52
Az egyik típus ára csökken.
Makro / Külgazdaság Ön mit szólna 478 ezer forintos minimálbérhez?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 17:44
Egy uniós tagországban épp most emelik ilyen szintre.
Makro / Külgazdaság Az önkormányzati csodafegyver a Balaton NER-es beépítését is megakadályozhatta volna
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 16:09
Pénz és politikai akarat hiányában nem éltek az elővásárlási joggal.
Makro / Külgazdaság Reagált az EU vezetése az amerikai vámháborús hírekre
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 14:09
Ha lesz róla pecsétes papírjuk, akkor megteszik a szükséges lépéseket.
Makro / Külgazdaság Áll a bál a román boltok körül – a Lidl és a Kaufland is célkeresztbe került a kampányban
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 13:14
Le a külföldi boltláncokkal? A botrányhős elnökjelölt nekiment a nagy láncoknak, de már az alapfelvetése is hibádzik.
Makro / Külgazdaság Repülőrajt Nagy Márton módra: adókat emeltek, mégis rögtön mínuszban kezdett a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 12:44
Pedig nem szokott. Az állampapírok kamatait az inflációkövető adóemelések sem tudták ellensúlyozni.
Makro / Külgazdaság Inkább hagyja fagyoskodni szövetségeseit Oroszország?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:53
Elutasították a 60 millió eurós segítséget a szakadár moldáv köztársaságban – Oroszország nem engedi ki a markából a területet?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG