Egy év alatt sok minden változott
Majdnem pont egy évvel ezelőtt írtunk arról, hogy a nemzetgazdasági tárca háttéranyagot készített a nyugdíjrendszer átalakításának halaszthatatlanságáról. Az akkor készült dokumentumban az állt, a nyugdíjrendszer reformja - figyelembe véve a demográfiai folyamatokat - "tovább nem halasztható". A kormány reformlendülete nyugdíjügyben azonban elakadt a magánpénztárak kiéheztetésénél, de most úgy tűnik újabb, nagy horderejű változtatásra készülnek: újra bevezethetik a 13. havi nyugdíjat. Nagyot változott a világ ezek szerint egy év alatt: az NGM-ben tavaly ilyenkor még azon morfondíroztak, hogyan bujtassák el azokat a (lehetséges) plusz tételeket, amivel egyensúlyban lehetne tartani a nyugdíjkasszát...
Harc az adósság ellen, harc a deficitcélért: belefér-e még a 13. havi? |
A nyugdíj a szent tehén
A kormány számára, úgy tűnik, kiemelten fontosak a nyugdíjasok. Ez már abból is látszott, hogy bár az infláció jócskán meghaladja a célszintet, a kormány a nyugdíjak értékét e felett emelte jövőre (5,2%-kal), ráadásul éppen akkor, amikor a hiányt kőbe véste, mert ki akar kerülni az Európai Bizottság túlzottdeficit-eljárásából (EDP). A tavaly év végén bejelentett közel 800 milliárdos megszorító csomag egyetlen eleme sem érinti a nyugdíjasokat (legalábbis közvetlenül), a nyugdíjak reálértéke pedig 5 év után jövőre nőhet először.
Az Index információja szerint itt azonban nem állna meg a kormányzat, a portál információja szerint már háttérszámítások folynak a Magyar Államkincstárban a 13. havi nyugdíj újbóli bevezetésére. Ezt még 2009-ben törölte el a Bajnai.kormány a kiigazítások részeként. A 13. juttatás bevezetése utólag nagy hibának tűnt, nemzetgazdasági és költségvetési szempontból mindenképpen, fedezet ugyanis már akkor sem volt rá. A nyugdíjkasszát a második Orbán-kormány ugyan "bezárta", de a bevételek és a kiadások kiegyenlítése valójában csak papíron történt meg, a nyugdíjreform eddig bejelentett elemei közül egy sem jelent megoldást az elöregedő társadalom problémájára, vagyis arra, hogy egyre kevesebb aktív tart el egyre több inaktívat.
A nyugdíjkassza tehát csak látszólag stabil, egy 13. havi kiadás könnyen megboríthatja. A juttatás mostani bevezetése nagyjából 280-300 milliárdos tételt jelenthet a költségvetésnek. A 2012-es hiány alacsonyabb lehet a kormány által vártnál, ez nagyjából 140 milliárdos játékteret jelenthet, vagyis máris megvan a 13. havi nyugdíj fele. Az Index által megszólaltatott Barcza György, a Századvég vezető elemzője szerint a jövő évi 400 milliárdos tartalékból is le lehet csípni egy keveset (140-150 milliárdot), és az év végén, illetve a választási év elején be is lehet vezetni a jóléti juttatást anélkül, hogy a hiánycélt átlépné a kormányzat.
Hosszú távon fenntarthatatlan
Hangsúlyozzuk azonban, hogy egyelőre csak öltet szinten fogalmazódott meg az elképzelés. Az biztos, hogy efféle intézkedést a kormány nem fog bejelenteni addig, amíg ki nem derül, kikerülünk-e az EDP-ből. Ősszel ráadásul már jobban fog látszódni az is, hogy bevezethető-e egy ilyen tétel, a jövő évi költségvetésben felhalmozott tartalék ugyan nagynak számít, de az elemzők által várt gazdasági teljesítmény jóval a kormány által várt alatt van, vagyis elképzelhető, hogy szükség lesz a 400 milliárdra a deficit tartásához. Ilyen gazdasági teljesítménnyel és ilyen költségvetési szerkezettel az viszont szinte biztos, hogy a 13. havi nyugdíj fenntarthatatlan hosszú távon. Ehhez szükség volna a kormány által korábban beharangozott mély szerkezeti reformokra: a svéd vagy a német nyugdíjmodell átvételére, az egyéni számlás rendszer kidolgozására. Ez azonban jelenleg tulajdonképpen sehol sem tart.
Hatalmas öngól lehet
A rendszer átfogó reformja és a megfelelő gazdasági teljesítmény nélkül (a keserű tapasztalat is azt mutatja), a 13. havi nyugdíj amilyen édes "cukorka" a választók egy meghatározó részének (3 millió nyugdíjas), annyira (ön)veszélyes tétel is lehet a későbbiekben a költségvetésre nézve. Egy világválság és egy költségvetési katasztrófa kellett hozzá, hogy ezt az elhibázott jóléti intézkedést egy kormány 2009-ben kivezesse. Kimondva kimondatlanul ugyanis korábban ehhez a tételhez egyetlen egy kormány sem akart hozzányúlni (sőt, volt olyan választási kampány, amikor a 14. havi ellátmány bevezetése is szóba kerül, jól lehet akkor 10 havi nyugdíjra se nagyon futotta a büdzséből).
Itt költenék el
A 13. havi juttatás most abban lenne más a Medgyessy-kormány által bevezetettnél, hogy Erzsébet-utalványon vagy SZÉP-kártyán keresztül érkezne, vagyis a juttatás így országon belül maradna. Ez abból a szempontból mindenképpen jó ötlet, hogy hozzájárulhatna a gyengélkedő belső fogyasztás beindításához.