1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ötöslottó főnyereménye a héten 2,382 milliárd forintra emelkedett, így ismét lottólázban ég az ország. Pedig ez nagy átlagban csak a szervezőknek jó, a résztvevőknek egy kész anyagi katasztrófa. Pénzük felét- kétharmadát lenyúlja egy nagy szőrős kéz – elmegy az adókra és a költségekre. Ennél még a habókra való tőzsdézés is kifizetődőbb, ott csak a brókerjutalékot bukja az ember helyből.

Képzelje el, hogy egy baráti társaságban kis tétekben pókereznek. Ön megnyeri a játszmát, amikor már 2000 forint gyűlt össze középen, éppen besöpörné, mire kinyúl egy nagy szőrös kéz, és elvesz belőle 1200 forintot, csak a maradék 800 az Öné. Elképzelte? Nos, nagyjából ez történik akkor is, ha lottózik, csak ott ezt a pénzt már azelőtt „lenyúlják”, hogy kiderült volna, ki nyert.

Lottónyereményekre csak 46 százalékot fordítanak

A Szerencsejáték Zrt. 2011 januári keltezésű ötöslottó-szabályzata szerint ugyanis „a nyereményalap  46 százaléka a bruttó (SZJA-t is tartalmazó) nyereményekre fordítandó összeg”. Ez azt jelenti, hogy minden, lottószelvényekre fordított száz forintból 54 forintot azonnal levonnak a költségekre, a társaság hasznára, bizonyos adókra, és csak a maradék 46 forintot fordítják nyereményekre. De az sem teljes egészében a játékosoké, mert a társaság abból még kifizeti az SZJA-t is, ami tavaly januártól az egységes 16 százalékos kulcs szerinti érték, azelőtt viszont 25 százalékos volt.

Így aztán a kétféle kulccsal 46/1,25, illetve 46/1,16, azaz 36,8, illetve 39,7 forint kifizetés adódik, becslésünk szerint körülbelül ennyi maradt meg 2010-ben, illetve 2011-ben minden száz forintból a nyereményekre. A lottó nyereményhányada egyébként úgy tűnik, évente változik, 2010-ben internetes források szerint 45 százalék volt, 2005-ben pedig például 48 százalék.

Az államé volt minden száz forintból 34

Ami az összes, államilag monopolizált játékot illeti, a Szerencsejáték Zrt. mérlege szerint 2010-ben 168,5 milliárd forint szerencsejátékokból származó árbevételből 95,5 milliárd forint volt a nyereményráfordítás, ez 56,7 százalékos arány, valamivel jobb, mint a lottó 45-46 százaléka. A többi pénzből a cég kifizetett ötmilliárd forint osztalékot (2009-ben hétmilliárdot), 28,9 milliárd forint játékadót, 3,3 milliárdnyi iparűzési adót, 1,5 milliárd forint társasági adót.

A Szerencsejáték Zrt.  egyes adatai




2007 2008 2009 2010
Szerencsejátékok árbevétele (mrd. Ft.) 144,2 158,0 153,9 168,5
Ebből nyereményráfordítás (mrd. Ft.) 79,3 86,1 85,7 95,5
Nyereményráford./árbev. (%) 55,0 54,5 55,7 56,7
Osztalékfizetés (milliárd forint) 2,0 5,9 7,0 5,0
Forrás: Éves beszámolók.



Ha ezekhez hozzáadjuk az általunk becsült szja-t, 57,8 milliárd forintot kapunk, ami a szerencsejátékból származó bevételek 34 százaléka volt. Azaz, a játékosok minden száz forintjából 34-et vitt el az állam 2010-ben – ez egyébként információink szerint nemzetközi összehasonlításban nem különösebben magas, de nem is alacsony. (Mivel állami vállalatról van szó, mindegy, hogy osztalékkal vagy adóval hízlalja a költségvetést. Mint ahogy az is, hogy a kultúrát játékadóból, vagy más költségvetési forrásból támogatják az országban.)

Kaphatsz 9900 forintért 1500 forint nyereményélményt

A társaságnak ezen kívül nyilván számos más költsége van, mint a dolgozók bére (8,7 milliárd forint), anyagjellegű ráfordítások (22,1 milliárd), értékcsökkenési leírás (mintegy kétmilliárd). Az értékesítési hálózat fenntartása, illetve a viszonteladóknak fizetett jutalékok jelentős tételt jelenthetnek a ráfordításokban.

Ám a játék matematikáján is jól látszik, hogy mennyire kevés az esélye a játékosok összességének nyertesként kikerülnie a dologból. Az ötöslottónál például az öttalálatos esélye a valószínűségszámítás alapján majdnem egy a negyvennégymillióhoz – egészen minimális. Ez azt jelenti, hogy 44 millió szelvényt kell vennünk a nyeréshez és mindegyiket másképp kitöltenünk. Ez 9,9 milliárd forintba kerülne, ennyiért lenne száz százalékos esélyünk megnyerni a 2,4 milliárdot. (Azt is csak akkor, ha más nem találja el az ominózus öt számot.) Valahogy nem a legjobb üzlet, de az állam és a rendező cég örülne a bevételnek.

De nézzük a ketteseket, itt már egy a negyvennégyhez az esély, azaz minten 44. szelvény kettes találat. (De csak nagy átlagban.) Átlagosan ennyi darab 225 forintos szelvényt kell vennünk, hogy kettes találatot érjünk el, 44 szelvény pedig 9900 forintba kerül. A nyereményük viszont legutóbb csak 1500 forint volt szelvényenként. (Az egyes nyereményféleségek között külön szabály szerint osztják fel a nyereményalapot.) Szintén nem egy főnyeremény.

Inkább tőzsdézz, ott a legalacsonyabb a költség

Míg tehát a lottóból az ügyfelek összessége csak a pénzének kevesebb, mint 40 százalékát látja viszont, vannak ennél sokkal jobb esélyekkel kecsegtető, avagy jóval kevésbé költséges szerencsejátékok is. A rulettnél például csak 2,8 százalék körüli a rendezőknek a rendszerbe – a nulla segítségével – automatikusan beépített haszna. (Azaz 37/36, mert harminchat normál szám van plusz a nulla. Amerikában vannak két nullát használó kaszinók is). A nyereményt pedig a játékos itt is nettó jövedelemként veheti fel, az adókat a kaszinó fizeti.

Még alacsonyabb a rendszerszintű költség a tőzsdénél, amely sokak szerint szintén szerencsejátékkal egyenértékű, legalábbis a hozzá nem értő kisbefektetők számára. Ha valaki teljesen találomra vásárol részvényeket, azok ára vagy felmegy, vagy nem, ez esetben nincs sok különbség a kaszinóval összehasonlítva. A brókerjutalékot, számlavezetést pedig meg lehet úszni a befektetett összeg 2-3 ezrelékével is. Persze nem fogunk milliárdokat nyerni egyetlen szelvénnyel – de nem is hízlaljuk ész nélkül az államkasszát, jellemzően az eleve már súlyosan leadózott pénzünkből.

Aki többre vágyik, még próbálkozhat határidős, egyéb származékos ügyletekkel is a tőzsdén, de azok nagyon veszélyesek is lehetnek. A bankbetét, államkötvény sok szempontból még jobb, ott - nem túl rövid távon - a hozamok biztosan meghaladják a költségeket, persze a nyereség is szerény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2025 tavasz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG