Mohr Lajos, az Erste Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója elmondta: az önkéntes pénztár kiemelt figyelmet fordít a befektetési stratégia kialakítására és végrehajtására, az elmúlt 10 évben a hozamok meghaladták az átlagos infláció mértékét, és több mint 2 százalék reálhozamot termeltek évente.
A 36 ezer taggal rendelkező Erste Nyugdíjpénztár önkéntes ágazata 2012-ben 16,8 százalékos éves nettó hozamot ért el, a vagyonkezelői teljesítményt mutató 10 éves (2003-2012) átlagos nettó hozamráta 7,29 százalék, míg a pénztártagok egyéni számlájának átlagos hozamát jellemző tíz éves nettó vagyonnövekedési mutató pedig 7,38 százalék lett.
Külön sikerként értékeli az Erste Nyugdíjpénztár ügyvezetője az IKR-Bábolna Önkéntes Nyugdíjpénztárnak az Erste Nyugdíjpénztárába történő tavalyi beolvadását, melyet a PSZÁF 2013. január 25-ével hivatalosan is engedélyezett, ezzel együtt az Erste önkéntes ágazatának vagyona tavaly összességében 28 százalékos növekedést ért el.
A pénztár évek óta konzervatív befektetési politikát folytat - vagyis alacsony részvényaránnyal rendelkezik - növekedése a korábban is megszokott dinamikát mutatja, vagyona és taglétszáma folyamatosan növekszik.
Hiába ígérte Matolcsy György, hogy két lábra állítja a nyugdíjkasszát, ez 2012-ben (sem) sikerült. Miközben Magyarország az EU-átlagnál gyorsabban öregszik, nincs igazi válasza a gazdaságpolitikának a nyugdíjkérdésre. A látszatmegoldások helyét hamarosan a fájdalmas valóság veheti át. Részletek >>> |
Mohr Lajos kiemelte: a gazdasági körülmények, illetve a nyugdíjrendszer körüli változások ráirányították a figyelmet az öngondoskodás fontosságára, így az önkéntes pénztári megtakarítások népszerűsége érezhetően nő az utóbbi időben. A befizetések után járó 20 százalékos adókedvezmény (maximum 100 ezer forint), a kamatadó-mentes elérhető hozam, a megtakarítás örökölhetősége és az alacsony költségek komoly vonzerőt jelentenek az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításnak.
Az ügyvezető hozzátette: a magánnyugdíjpénztári ágazat végelszámolása 2012. július 1. óta zajlik, gyakorlatilag megtörtént a vagyonátadás más pénztáraknak és az állami rendszer felé, hiszen a korábbi vagyon 1,1%-a van már csak az ágazatban.