Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, a takarékszövetkezeti törvényt csak második nekifutásra tudták átvinni, mert a köztársasági elnök az elsőt visszadobta. |
A kormánybiztos az Inforádió Aréna című műsorában elmondta, hogy a közös tőkemegfelelés nagy előrelépés, ami a széttagolt takarékszövetkezeti rendszerben nem volt, és ezzel megvalósul az egyetemes felelősség, így az ügyfelek is nagyobb biztonságban érezhetik magukat.
Kezdődik a szektor átvilágítása
Az integráció menetrendjéről Vojnits Tamás elmondta, hogy elsőként az Integrációs Szervezetnek kell felállnia; ennek vezetését az első időszakban a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) biztosítja. Az szervezeten keresztül az egyes takarék- és hitelszövetkezetek is beleszólhatnak az integráció szabályainak kialakításába - emelte ki a kormánybiztos.
Hozzáfűzte: az Integrációs Szervezetnek a kezdeti, átmeneti időszakban az átmenet menedzselése lesz a feladata. A központi banki, ernyőbanki feladatokat a TakarékBank látja majd el, a bankot erre alkalmassá kell tenni, és új alapszabályt kell elfogadni. Ezzel párhuzamosan elkezdődik majd a szektor egészének átvilágítása is - ismertette Vojnits Tamás.
A tervezett átalakításokat Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke is bírálta. Ugyanakkor Szász Károlyéknak tetszenek a tervek. |
Mindezek ismeretében és a megfelelő szabályzatok elfogadása után a teljes takarékszövetkezeti szektor, az Integrációs Szervezet és a TakarékBank egyetemleges felelőssége is beáll a kötelezettségeik vonatkozásában. További egységesítésre is kell számítani, elsősorban a marketing és az informatika területén, "de ezek majd a következő évek feladatai lesznek" - fogalmazott.
Tőkeerősítésre költik a pénz egy részét
Vojnits Tamás kiemelte, hogy a kormány több mint 50 takarékszövetkezeti vezetővel egyeztetett, de tárgyalt az intézményvédelmi alapok, és az érdekvédelmi szervezetek vezetőivel is.
Arra a kérdésre, hogy pontosan hogyan használják fel a takarékszövetkezeti integráció megvalósítására biztosított 100 milliárd forintot, a kormánybiztos elmondta: az összeg pontos felhasználását a következő hetekben dolgozzák ki, de elsősorban a szavatoló tőke megerősítésére, és az üzleti működés javítására szolgálnak majd a források.