4p
Az árfolyamgáttal kombinálva, csúsztatva a devizahitelek forintosítását is elképzelhetőnek tartja a jegybank - a szektor vesztesége így is óriási lenne. Az MNB alelnöke a jegybank honlapján publikált cikkben megpendítette a tartozások részleges elengedését is.

 



Engedjék el a tőketartozás egy részét


Újabb cikkében az MNB a devizahitelek kapcsán már javaslatokat is megfogalmaz. A Balog Ádám alelnök és Nagy Márton igazgató által jegyzett cikk szerint az árfolyamgát intézménye iránti érdeklődést a tőketartozás egy részének elengedésével lehetne felpörgetni.

 

Balog Ádám

"Értelemszerűen minél nagyobb lenne a tőkerészben az elengedés mértéke, annál kisebb lenne a gyűjtőszámlán felhalmozódó hitel és ezáltal a törlesztőrészlet is, ami az új hiteltől ódzkodó ügyfelek számára is vonzóvá teheti a programot" - írják.

"Ha a törlesztőrészleten belül a kamathoz hasonlóan a tőkében is elengedésre kerülne a 180 forintos svájci frank feletti teljes rész, akkor mindez a deviza alapú jelzálog hitelek törlesztőrészleteinek forintosítását jelentené. Ez nem egy egyszeri, azonnali devizahitel-átváltás, hanem a fennálló tartozás fokozatos, de teljes mértékű forintosítása, az adósság árfolyamkockázatának teljes megszüntetése lenne" - fejtegeti tovább az unortodox forintosítás lehetőségét a jegybank.

Sok az a 30-40 milliárd

Az azonnali forintosítás ugyanis hatalmas teher lenne a bankszektornak, ráadásul nem is biztos, hogy a mostani árfolyamon minden adós jól járna vele (a forint erősödésével a tőketartozás is csökken). Balog és Nagy ehelyett a csúsztatott, időben eltolt forintosításra tesz javaslatot. Szerintük a jelenlegi költségszintek mellett ez a bankoknak évi 30-40 milliárdos terhet jelentene. Csakhogy érezzük a számok nagyságát: a bankrendszer az idei második negyedévben majdnem ekkora, pontosan 43,5 milliárdos veszteséget hozott össze, ami meglehetősen nagy mínusznak számít. Az első félévben az egész bankszektor adózott eredménye majd' 36 milliárd forint volt, vagyis egy ilyen akció a pénzügyi szektor féléves eredményét elvitte volna.

A jegybank cikksorozatát elvileg azért indították, hogy a devizahitelezésről átfogó képet adjon. Az MNB kisebb csúsztatásokkal próbálta meg elmagyarázni az adósoknak, hogy mi történt 2007 után (a devizahitelezés 2000-ben indult idehaza, 2009-ben gyűrűzött be hozzánk a válság, akkor év elején szállt el durván a forint árfolyama). A cikksorozatnak inkább kommunikációs - vagy egyéb - céljai lehettek, a devizahitelezésről már a legtöbben a mindennapokban megtapasztalták, pontosan milyen kockázatot is jelent az egy háztartásra. A cikksorozat új eleme, hogy annak harmadik részében konkrét javaslatot tesznek egy lehetséges megoldási módozatra, miközben még formálódik a kormány mentőcsomagja is. Az elmúlt héten vezető fideszes politikusok és kormányzati nyilatkozók is azt sugallták a készülő csomagról, hogy értik, hogy mekkora a bankrendszer terhelhetősége, nem fogják feláldozni az adósmentés oltárán a pénzügyi stabilitást.

Az árfolyamgátban amúgy minden szereplő, az adós, a bank és az állam is terhet vállal magára. Az adós gyűjtőszámlán halmozza az árfolyam-különbözetet, aminek kamatát az állam és a bank lenyeli. Így 5 évig kikerül a rendszerből az árfolyamkockázat, de az eladósodottság megmarad. A jegybank javaslatával a tehermegosztás maradna, de egyenlőtlenül, hiszen annak nagy részét a bank venné át.

Több mint negyedmillió ember segítség nélkül

A mentőcsomagról már több információ is kiszivárgott, ami viszont egyelőre biztosnak tűnik, hogy csak a lakáscélra felvett hiteleknél fog segítő kezet nyújtani a kormány. Azok akik befektetéseikhez vagy az új plazmatévéhez vettek fel frankhitelt, kimaradnak a csomagból.

Az árfolyamgát rendszerébe ez év júniusáig 153 800 szerződés került be, ez a jogosultak 37 százaléka. Ez azt jelenti, hogy 257 600 szerződés (ami mögött 1187 milliárd forintnyi hitel van) egyelőre nem élt a lehetőséggel, vagyis a hitelállomány tekintetében a jogosultak 49 százaléka még nem kapott segítséget.

Ugyanakkor nem is biztos, hogy ezek közül mindenki segítséget vár. Egyrészt az árfolyam-emelkedés nem mindenkinél volt drasztikus, másrészt, és erre a jegybank mostani cikke is utal, sokan azért nem vették igénybe az árfolyamgátat, mert rövid futamidejű hitelt vettek fel, amitől minél gyorsabban szabadulnának.

Az árfolyamgát kihasználtsága (Forrás: MNB)




LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG