„Az MNB elkötelezett hazánk külső sérülékenységének további mérséklése, a gazdaság belső forrásokból történő finanszírozásának erősítése tekintetében. Ezzel a törekvésével összhangban a jegybank június 16-ától kibővíti a monetáris politikai eszköztárát” – írja a pénzintézet. Ennek keretében az eszköztár részévé válik egy forint kamatcsere eszköz (IRS), amelyre az első tendert június 26-án tartják.
Emellett a potenciális eszköztár részévé válik egy hosszú lejáratú, fedezett forinthitel, illetve egy eszközcsere-instrumentum is. Az utóbbi két eszközt a mindenkori aktuális piaci folyamatok függvényében hirdetik meg. Mindennek kialakításánál a lehetőségekhez mérten figyelembe vették a bankok irányából érkező észrevételeket, javaslatokat is – állítja a közlemény.
Mindez része a néhány hete bejelentett reformcsomagnak, amelynek talán legfontosabb eleme volt, hogy augusztus 1-jétől a jegybanki irányadó instrumentumot megváltoztatták, a kéthetes MNB-kötvényt betétté alakították át. Mivel azt külföldi pénzintézetek nem vehetik igénybe, a lépéstől többek között az állampapír-piaci kereslet felfutását várták.
Közzétették azt is, hogy a Monetáris Tanács döntött a Növekedési Hitelprogram keretében nyújtott devizaswap-tenderek megszüntetéséről, hasonló indoklással. „Magyarország külső sérülékenységének mérséklődése, a kedvező devizaswap-piaci kondíciók, valamint az önfinanszírozási koncepció kidolgozása a továbbiakban nem teszik indokolttá a feltételhez kötött jegybanki devizaswapok fenntartását” – írják. A július 1-ei hatállyal megszűnő formát 2013. április 4-én hirdették meg a Növekedési Hitelprogramhoz kapcsolódóan, amelynek harmadik pillére volt.
Ennek során az MNB heti rendszerességgel devizacsere (FX-swap) tendereket hirdetett meg összesen 2,5 milliárd eurós keretösszeg mellett. „A 2013. június 3. és 2014. június 4. között meghirdetett 53 tenderen összesen 12 igénybevétel történt bruttó 1,53 milliárd euró (460 milliárd forint) mennyiségben, 2014. június elején a fennálló állomány mintegy 780 millió eurót (240 milliárd forint) tett ki. A tendereken résztvevő hitelintézetek az igénybevételnél nagyobb mennyiségben csökkentették rövid külső forrásaikat, ami azt jelenti, hogy a program a célkitűzéseknek megfelelően hozzájárult az ország külső sérülékenységének mérsékléséhez” – tette hozzá az MNB.