5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Részvényenként növekvő, 146 forintos osztalékkal számolhatnak az OTP tulajdonosok a konzervatív túltartalékolást hozó év után - hacsak nem akvizícióra kell költeni a pénzt. Szerbiába, Horvátországba, Ázsiába kacsintgatnak, a Takarékbankot nem nagyon tudnák megvásárolni, Ukrajnában csak extrém forgatókönyvek esetén lehet komoly baj.

Itt vannak a számok

Az óvatosság és a korrekciós tételek miatt az OTP az elemzői konszenzustól 18,25, a tavalyi eredménytől 48 százalékkal elmaradó, 64,1 milliárdos profitot jelentett. Hajnali összeállításunk >>

Rég nem látott „vendégként” maga Csányi Sándor elnök-vezérigazgató tartotta a bank eredményéről szóló sajtótájékoztatót. A komoly céltartalékolás indokaként a szakember arról beszélt, hogy egyes országokban nem a tervek szerint alakulnak az eredmények, de például a legigéretesebb orosz piacon szavai szerint már tudják kezelni azt, hogy a fogyasztási hitel piacán immár a legnagyobb hazai pénzintézettel, a Sberbank-kal is versenyezniük kell.

Az adózott eredmény komoly csökkenése 82 milliárdos korrekciós tételnek köszönhető, ebből a bankadó 43, goodwill leírás 29 milliárd forintot tett ki. Ugyancsak korrekciós tényező volt a GVH bírság, amit a bank indokolatlannak tart.

A OTP likviditási tartaléka hatmilliárd euró, az idén nem várható nagyobb lejárat.

Magyarországon az OTP megítélése szerint az egyensúlyi mutatók stabilak, a növekedés kedvezően alakul, a beruházásoknál azonban látszanak problémák. E tekintetben fontos tétel lehet az NHP. A második fázis vártnál lassabb indulásátát Csányi Sándor azzal magyarázta, hogy a vállalkozások várnak az új uniós pályázatokra, amelyekhez kiegészítőleg vennék igénybe az olcsó forrást.

Hol a megtérülés?

A bankszektor kockázat arányos minimális nyereségét az elemzők a mindenkori jegybanki alapkamat + 5 százalékos szintben határozzák meg előszeretettel (a magyar bankok esetében általában ennél magasabb a szint) – mondta Csányi Sándor. A magyar bankszektor az elvárt minimális megtérülést 2008 óta nem tudja elérni, az elmúlt 6 évben 2139 milliárd forint hiányzik, miközben 2003 és 2007 között az elvárt minimális megtérülésnél mindössze 387 milliárd forinttal tudott a benchmark felett teljesíteni a banszektor. Ha ehhez a számhoz hozzávesszük, hogy a bankszektorra kivetett különadók összege 850 milliárd forint volt 2007 óta (ebből az első három évben 39 milliárd forintot fizetett a szektor), s jövőre évente további 320 milliárdos pluszadóra kell készülni, látható, hogy Magyarországon egyelőre nem megtérülő befektetés a bank. Ehhez képest a tulajdonosok a válság kezdete óta 995 milliárd forintos tőkeemelést hajtottak végre hazai bankjukban - mondott korábbi számításunkkal közel azonos adatot az OTP Bank elnök-vezérigazgatója..

„Túltartalékolt” orosz és szerb piac

A gyorsjelentés és a komoly céltartalékolás részleteiről szólva Bencsik László vezérigazgató-helyettes szerint az orosz leánybankban meglehet, túl konzervatív tartalékosi rendszerre tértek át – itt 11,5 milliárd forintos a többletkockázat-képzés. A módszertani váltásnak a kamateredményekre is volt hatása: a nem fizető hitelek esetében leírták az éven túl be nem folyó bevételeket 4,8 milliárd forint értékben. Hasonlóan konzervatív céltartalékolásra álltak át 9,4 milliárd forint értékben a szerb leánybanknál – itt leginkább a vállalati hitelek terén volt szükség a komolyabb óvatosságra. Ezek egyszeri tételek – hangsúlyozta Bencsik László, így a 25,7 milliárdos hatás az adózás előtti eredményre a következő negyedéveket már nem fogja rontani, ám az adózott eredményre most közel 20 milliárd forintos negatív hatás vetül

Második negyedéve tartó folyamattal a félév végén még 20,8 százalékon álló NPL ráta 19,8 százalékra csökkent, a kockázati költségek emelkedésének és a fenti adatnak köszönhetően a 90+-os állomány fedezeti szintje a 2010-es 74,4 százalékról 84,4 százalékra emelkedett.

A negyedéves 18 milliárdos portfolióromlás a legjobb adat a válság óta, ehhez jön még, hogy 78 milliárd forint értékben leírtak és eladtak követeléseket.

Ukrajna? Nincs para

Az ukrán bank goodwill-je jelenleg a könyvekben 28 milliárdos tételt jelent. Egyelőre a bank nem számol ennek teljes leírásával, hiszen – miként Csányi jelezte - extrém forgatókönyvek teljesülése esetén lehet komoly a baj, ebben azonban a nagyhatalmak közül senki nem érdekelt. Az már más kérdés, hogy ebben a helyzetben aligha lehet majd profitot termelni az országban – e tekintetben szerencse, hogy az OTP a 14. legynagyobb bank az országban.

146 forint az osztalék – vagy akvirálnak

A tavalyi osztalékszintet meghaladó, 146 forintos osztalékkal számol jelenleg az igazgatóság, de Csányi jelezte, hogy a tőkehelyzetet befolyásoló döntések születhetnek a közgyűlésig hátralévő időszakban, így még nem biztos, hogy a 40,6 milliárdos osztalékra „félretett” összeg ennyi marad. A potenciális befolyásoló tételeken belül a bank továbbra is vizsgál akvizíciókat, eredménye ennek még aligha születik meg a közgyűlésig, de befolyással lehet az osztalékra. Csányi szerint a most vizsgált akvizíciók önmagukban nem veszélyeztetik az osztalékfizetést.

A potenciális lehetőségekről szólva Szerbiában, Horvátországban szeretne a bank növekedni és kacérkodik a bank a világ leggyorsabban fejlődő ázsiai országokban való megjelenéssel – ehhez most kicsit közelebb vagyunk, mint korábban – mondta Csányi.

A hazai bankrendszer konszolidációja lassabban halad, mint számítottunk, ezért – bár továbbra sem mondunk le a növekedésről, egyelőre nincs mit mondani. Csányi szerint a potenciális eladó bankok esetében inkább a vállalati üzletágban erős bank jöhet szóba az OTP piaci súlyát tekintve, mint potenciális célpont. A Takarékbankot ennek nyomán aligha tudnánk megvásárolni – mondta az elnök-vezérigazgató, aki szerint bármilyen akviziciót a magyar piacon csak akkor kommentálna a bank, ha az ügyfelek nem piaci eszközökkel történő átterelése kapcsolódna hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG