Tavaly novemberben a kabinet döntésének megfelelően elkezdték összeírni, hogy a minisztériumoknál, mennyi munkavállalónak van devizahitele - a kormányzat azt akarta felmérni, hogy hány közalkalmazottnak lehet szüksége segítségre.
Matolcsy megpróbálja a lehetetlent. Részletek a közszféra támogatott végtörlesztéséről. >>> |
A közalkalmazottak és a köztisztviselők nem vehettek fel adókedvezménnyel tulajdonosi kölcsönt, mint a versenyszféra szereplőinél. Decemberben a kormány egy kisebb médiakampánnyal próbált meg minél több hitelest rávenni a végtörlesztésre, a közalkalmazottak pedig levelet is kaptak. Az akkori ígéretek szerint akinek nem volt elég forrása, annak kedvező kamatozású forinthitelt ajánlott tavaly év végén a kormány. A végtörlesztés véghatárideje január vége, csakhogy a hónap közepén sincs még hír a közalkalmazottaknak ajánlott kedvező hitelkonstrukcióról. Ennek ügyében Matolcsy Györgynek kellett volna tárgyalóasztalhoz ülnie a pénzintézetekkel.
Fotó: Borát Gergely/kormany.hu |
A Népszabadság úgy tudja, hogy a nagy hazai bankokat nem kereste meg ez ügyben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), nyolc nagy lakossági hitelintézetből 4 ezt megerősítette a lapnak még lapzárta előtt. Az ügyben az NGM csak későbbre ígért tájékoztatást.
Ha a héten be is jelentenének egy kedvező forinthitel-konstrukciót, amit a közalkalmazottakra szabnak, az sem jelenthet már számukra megoldást, hiszen szinte biztos, hogy nem lenne már idejük az ügyintézésre. A minisztériumi összeíráson nagyjából 40 ezren jelezték, hogy van devizahitelük. A különböző szaktárcák büdzséjükből elkülönítettek bizonyos forrásokat munkáltatói kölcsönökre - de ezekhez, mint írtuk, semmi fajta adókedvezmény nem fog majd társulni.
A hazai pénzintézetek nemigazán rajongtak a végtörlesztésért, így forinthiteleik kamatait fokozatosan emelni kezdték. Az alapkamat emelése miatt azonban a hitelek forintosítása egyre nagyobb terhet jelenthet majd a lakosságnak: az árfolyamkockázatot a kamatkockázat váltja fel ugyanis.
Január elejéig nagyjából 100 ezren végtörlesztettek, ami 170 milliárdos veszteséget jelent a hazai bankszektornak - ez akár a kétszeresére is nőhet, vagyis a végtörlesztésből eredő veszteség minden előzetes prognózisnál nagyobb lehet, az eredetileg kalkulált közel 200 milliárdos veszteség akár háromszorosa is lehet a cech a végén.
A közalkalmazottakon kívül azok is nehéz helyzetbe kerülhetnek, akik ingatlan eladásából teremtettek forrást a végtörlesztésre.