Két európai pénzintézet, a Deutsche Bank és a Crédit Suisse összesen több mint 12 milliárd dollár értékű büntetést kapott az Egyesült Államokban jelzálog-fedezetű értékpapírok szabálytalan értékesítése miatt.
Az Egyesült Államok 2012-ben kezdte meg a bankszektor bírságolását, tekintettel a 2008-ban kirobbant pénzügyi válságért viselt felelősségükre. A vádak szerint a piacokat bedöntő jelzálog-fedezetű értékpapírok forgalmazása során a bankok alacsonyabbnak állították be azok tényleges, valójában nagyon magas kockázatát. Az amerikai bankok után most az európai bankokon a sor, így bírságra számíthat még a Royal Bank of Scotland, a Barclays, a UBS és a HSBC is.
Ennél is nagyobbat akartak
Az amerikai igazságügyi minisztérium eredetileg azt javasolta, hogy a Deutsche Bankra, a legnagyobb német kereskedelmi bankra 14 milliárd, a svájci székhelyű Crédit Suisse bankra pedig 5-7 milliárd dolláros büntetést szabjanak ki.
A hosszas egyeztetések eredményeként kialakult megállapodás alapján a Deutsche Bank végül 7,2 milliárd dollárt fizet, ebből a bírság maga 3,1 milliárd dollár, amelyet készpénzben fizet meg a bank. A maradék 4,1 milliárd dollár a károsult fogyasztók kártérítésére megy el a következő öt év során, amikor is a bank egyebek között módosít létező hitelszerződésein és segítséget nyújt az adósoknak.
A Crédit Suisse több mint 5,2 milliárd dollárt fizet ki: ebből a bírság 2,48 milliárd dollár, a maradék 2,8 milliárd dollárt pedig a következő öt év során a megtévesztett fogyasztók kárpótlására fordítják.