(Fotó: EKB) |
Egyelőre nem túl kedvező az EKB mai ülésének és sajtótájékoztatójának piaci fogadtatása: az európai részvények átlagosan fél százalékkal estek, a forint gyengült. Az USA indexei is fél-egy százalék közötti mínuszban mozognak.
Az euró 325,20-ról 326,0-ra ugrott forintban. Az európai pénz a dollárral szemben először gyengült, majd erősödött. A BUX – főleg a Richternek köszönhetően – szerény emelkedéssel végzett. Az eurózónás jegybank a vártnak megfelelően nem nyúlt a kondíciókhoz, de közleményének minden szavát itták a piacon.
A Bloomberg értelmezése szerint az EKB közleménye először kedvezően hatott a piacokra, mert kamatcsökkentésre utalt. De Mario Draghi jegybankelnök szavai ettől eltértek. Szerinte ugyanis nagyon csekély a recesszió kockázata és nem is tárgyaltak most kamatcsökkentésről. Draghi “kevésbé volt galamblelkű”, mint az EKB maga, vagyis szavai nem mutattak annyira a kamatcsökkentés irányába.
További árfolyamok itt láthatók
Draghi visszacsinálta, amit az EKB megindított a piacon – írja a portál. Az európai részvényindexek ugyanis az elnök beszéde előtt még szép pluszban voltak. Márpedig a piacokat mostanság a galambok éltették, az a várakozás, hogy az amerikai Fed – amely jövő héten ülésezik – kamatot csökkent. Valamint az EKB-től is inkább további lazítást vártak.
A K&H laza MNB-re számít
Milyen hatással lesz az EKB döntése Magyarországra? – tette fel a kérdést Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője. Az EKB mai döntése, “valamint az amerikai jegybank jövő héten várható kamatcsökkentése segíti a Magyar Nemzeti Bankot abban, hogy fenntartsa a jelenlegi ultra laza monetáris feltételeket, amely a lakossági hitelkamatokat is alacsonyan tartja. Ha pedig a forint tartósan erősebbé válik, akkor még lazíthat is egy kicsit a magyar jegybank” – írja a bank.
Ez tartósan 320 forint alatti euróárnál várható. Szerintük az EKB erős jelzést adott a lazább monetáris feltételek irányába.
Emelkedtek a bankrészvények
Az Erste Befektetési is azt emelte ki, hogy jelentős élénkítő csomagon dolgozik az EKB, például eszközvásárlási programon, esetleg részleges kamatvágáson. A részleteket szeptemberben tehetik közzé. “Szintén vizsgálják a kamatvágás lehetőségét is, melynek negatív hatásai alól a banki eszközök egy részét kivonhatnák, aminek hatására a banki részvények árfolyama pozitívan reagált” – írták.
Főleg a német bankrészvények, tehetjük hozzá, a Deutsche Bankkal az élen. Amelyek azonban előző nap a legnagyobb német bank rossz gyorsjelentése miatt nagyot estek.
További rossz hírek
A Marketwatch cikkében említett elemzők azt nehezményezték, hogy Mario Draghi nem árult el elég részletet a tervezett intézkedéseik mibenlétéről. Például hogy mely kamatokat csökkentenék, vagy milyen értékpapírokat vásárolnának. (Az EKB tavaly év végén befejezte kötvényvásárlási programját.)
A mai tőzsdenap borús kimenetelében egyes amerikai gyorsjelentéseknek is bőven lehetett szerepe. Ezen kívül a német Ifo-intézet menedzserindexe is hat éve nem látott szintre süllyedt.
Leszállóágban az autóipar
A Handelsblatt szerint Draghi ide vagy oda, a recesszió nem zárható ki, és csökkent egy esetleges pozitív növekedési fordulat esélye. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború, a “kemény Brexit” réme és a gyenge európai adatok mellé a befektetők a jegybanktól többet, nagyobb lazaságot reméltek. Például cselekvést.
Az európai, főleg a német indexeket egyébként ma az autóipar húzta ma le. Annak ellenére, hogy a Volkswagen szép nyereségről számolt be. Eladásai viszont visszaestek. Közben Amerikában a Teslát csúnyán büntetik újabb súlyos veszteségei miatt.